Echipa de handbal a Hanovrei a câștigat meciul de acasă cu Atena 31:25

Echipa din Bundesliga a avut în continuare probleme în primele etape. Cu toate acestea, o prestație mai bună după pauză a făcut ca echipa din Saxonia Inferioară să rămână neînvinsă în Liga Europeană.

Antrenorul echipei Hanover, Christian Prokop..aussiedlerbote.de

Echipa de handbal din Bundesliga TSV Hannover-Burgdorf rămâne neînvinsă în turul preliminar al Ligii Europa și este liderul Grupei B cu 6:0 puncte. Marți, ei s-au impus cu 31:25 (12:14) pe teren propriu în fața campioanei Greciei, AEK Atena, campionul mondial U21 Justus Fischer fiind cel mai bun marcator, cu șapte goluri. Stipe Mandalinic a marcat șase goluri pentru oaspeți.

Clubul din Saxonia Inferioară a avut inițial probleme în ofensivă. TSV a reușit doar patru goluri în primele 15 minute. Acest lucru s-a datorat și prestației bune a portarului oaspeților, Igor Arsic. Sârbul făcuse deja șase parade la jumătatea primei reprize. Mandalinic, care a jucat la Füchse Berlin din 2017 până în 2020, a fost deosebit de impresionant în atacul Ateneului. Grecii au condus pentru prima dată la patru goluri diferență în minutul 24 (11:7).

Valul s-a schimbat pe măsură ce jocul a avansat. Ilija Brozovic a egalat la 17:17 (38'), iar Branko Vujovic a readus echipa gazdă în avantaj pentru prima dată, 20:19 (41'), după un avantaj de 1:0. Atena a pierdut acum din ce în ce mai multă energie, iar echipa antrenorului principal al lui TSV, Christian Prokop, a sărbătorit o victorie fără drept de apel.