Echipa de handbal a Hamburgului pierde în fața celor de la Rhein-Neckar Löwen

HSV Hamburg pierde cu 32:36 în fața celor de la Rhein-Neckar Löwen pe propria arenă. Pentru vizitatorii din Mannheim, victoria din fața a 6.771 de spectatori pune capăt unei lungi perioade de secetă în Bundesliga.

Jacob Arenth Lassen, de la Hamburg, în acțiune. Foto:.aussiedlerbote.de

Handbal - Echipa de handbal a Hamburgului pierde în fața celor de la Rhein-Neckar Löwen

Echipa de handbal din Bundesliga HSV Hamburg a pierdut meciul de acasă cu Rhein-Neckar Löwen. Clubul hanseatic a suferit sâmbătă o înfrângere cu 32:36 (15:19). Casper Mortensen, de la Hamburg, și Niclas Kirkelökke, de la Mannheim, au fost cei mai buni marcatori în fața a 6741 de spectatori, cu câte zece goluri fiecare.

Fără jucătorii de bază Dani Baijens (mână ruptă) și Dominik Axmann (ruptură de ligamente încrucișate), accidentați, formația gazdă a întâmpinat mari dificultăți în prima repriză. Juri Knorr, în schimb, a organizat jocul Leilor cu o foarte bună privire de ansamblu. Vizitatorii conduceau cu 15:8 în minutul 19, iar antrenorul principal al lui HSVH, Torsten Jansen, a cerut al doilea time-out.

Jocul celor de la Hamburg s-a îmbunătățit cu adevărat abia după pauză. Patru goluri la rând au egalat scorul la 19:19 în minutul 34. Un sprijin puternic în această fază a venit din partea portarului Jens Vortmann, care, printre altele, a pescuit din aer un penalty de șapte metri al lui Gustav Davidsson de la Mannheim.

Cu toate acestea, echipa gazdă a ratat apoi numeroase ocazii de a prelua conducerea. Acest lucru a pus capăt unei lungi perioade de secetă pentru Lions. După revenirea lui Hamburg în Bundesliga, aceștia pierduseră toate cele patru dueluri cu nord-germanii.

Pagina de start Echipa HSV Hamburg Echipa HSV Hamburg Program HSV Hamburg Tablou HSV Hamburg Handbal Bundesliga