Echipa de divizie secundă Wehen Wiesbaden pierde la Fürth

Promovata Wehen Wiesbaden nu mai are nimic de jucat acasă cu SpVgg Greuther Fürth.

Thijmen Goppel (l) și Franko Kovacevic de la Wiesbaden stau pe teren după fluierul final..aussiedlerbote.de

SV Wehen Wiesbaden a pierdut deocamdată contactul cu prima ligă din Bundesliga 2. Echipa promovată a pierdut duminică cu 2:0 (0:1) pe terenul lui SpVgg Greuther Fürth și a coborât pe locul opt în clasament, cu 21 de puncte. Armindo Sieb, în minutul 20, și Branimir Hrgota (84) au marcat golurile franțuzoaicelor, care au sărbătorit a patra victorie la rând și au urcat pe locul cinci, cu 24 de puncte.

Duelul dintre prietenii antrenorilor Alexander Zorniger și Markus Kauczinski a fost mult timp palpitant. Fürth a început mai bine după ce Wiesbaden a pierdut posesia la mijlocul terenului. Robert Wagner l-a așezat perfect pe Sieb. Tânărul de 20 de ani a șutat la colțul lung cu o finalizare glacială. După aceea, oaspeții au adulmecat în repetate rânduri egalarea, dar nu au reușit să profite de ocaziile pe care le-au avut.

Meciul a rămas foarte disputat și după pauză. După ce Robin Heußer a avut o mare șansă de a egala la scurt timp după reluare, Fürth a avut din nou jocul sub control, dar a ratat mult timp acel 2:0 liniștitor, oferit de căpitanul Hrgota la ultima fază. Sâmbătă viitoare, hessienii vor avea o nouă misiune dificilă în deplasare. Nou-promovata va vizita apoi Holstein Kiel, ocupanta locului trei.