Echipa de baschet Rostock învinge campioana UIm cu 107:89

Rostock Seawolves pierduseră toate cele cinci meciuri disputate în deplasare în acest sezon de BBL înainte de partida de la Ulm. O nouă înfrângere la campioni nu ar fi fost o surpriză. Dar lucrurile au stat altfel.

Antrenorul lui Rostock, Christian Held (dr) și antrenorul secund Tom Schmidt dau instrucțiuni pe....aussiedlerbote.de
Antrenorul lui Rostock, Christian Held (dr) și antrenorul secund Tom Schmidt dau instrucțiuni pe margine. Foto:.aussiedlerbote.de

Baschet Bundesliga - Echipa de baschet Rostock învinge campioana UIm cu 107:89

Rostock Seawolves a produs o surpriză de proporții în Liga Germană de baschet. Echipa antrenorului principal Christian Feld, care până atunci nu câștigase niciun meci în cinci deplasări, a înregistrat duminică o victorie cu 107:89 (55:52) pe terenul campioanei și liderului campionatului, Ratiopharm Ulm. Echipa a înregistrat astfel cea mai mare victorie a sezonului la general după timpul regulamentar. Cel mai bun marcator al clubului din Mecklenburg a fost Derrick Alston, cu 24 de puncte.

În ciuda rolului de outsider, Seawolves au fost implicați încă de la început și au pus mari probleme lui Ulm. Echipa din Rostock a condus pe tot parcursul primului sfert și chiar a deschis un avans de 12 puncte la un moment dat. Repriza a doua s-a transformat apoi într-un festival de coșuri în care Ulm a fost mult timp echipa mai eficientă și a schimbat pentru scurt timp rolul de urmăritor cu vizitatorii cu aproximativ două minute înainte de pauză.

Cu toate acestea, nu campionii, ci Seawolves au fost cei care au dominat din nou dezbaterile pe teren și s-au distanțat la 84:66 în sfertul al treilea. În ultima perioadă, echipa lui Held a reușit apoi să țină Ulm bine la distanță și să completeze victoria surprinzătoare.