Echipa de baschet din Ulm, cu victorie în deplasare în Eurocup

Echipa de baschet Ulm și-a revenit impresionant după ultima înfrângere suferită pe teren propriu în Eurocup. Grație victoriei cu Trento, Ulm rămâne în fruntea clasamentului.

O minge se află pe un teren de baschet. Foto:.aussiedlerbote.de

Baschet - Echipa de baschet din Ulm, cu victorie în deplasare în Eurocup

Echipa de baschet rathiopharm Ulm a făcut un pas mare spre calificarea în faza finală a Eurocup. Campioana Germaniei s-a impus miercuri seară, în meciul de deschidere a turului doi, pe terenul reprezentantei Italiei, Dolomiti Energia Trento, cu 85:83 (43:42). LJ Figueroa a fost cel mai bun marcator, cu 20 de puncte. A fost a șaptea victorie a lui Ulm în al zecelea meci.

Ulm a început cu concentrare în apărare și atac. Și-au construit rapid un avantaj și au intrat în repriza a doua cu 21:13. Gazdele și-au intensificat jocul și au redus deficitul la un punct până la pauză. Până în acest moment, vizitatorii au avut un avantaj clar în ceea ce privește procentajul de aruncări și recuperările defensive.

A rămas strâns după reluare. Niciuna dintre echipe nu a reușit să se distanțeze. Ulm a reușit acest lucru abia la jumătatea ultimului sfert, grație unui mic sprint de la 69:68 la 74:68. Clubul german a păstrat avantajul strâns până cu câteva secunde înainte de final, înainte ca echipa gazdă să tensioneze din nou situația cu o aruncare de trei puncte a fostului jucător din campionatul german Kamar Baldwin, care a dus scorul la 83:84 cu cinci secunde rămase pe ceas. Ulm nu a mai acordat însă nimic după aceea.