După un aparat dentar: Siwsiwadse nu mai vrea să fie un joker

După cele două goluri marcate pe final de meci împotriva lui Nürnberg, Budu Siwsiwadse revendică un loc în unsprezece de start la KSC. Antrenorul Christian Eichner speră la un impuls din partea jucătorului de 29 de ani.

Budu Siwsiwadse (M) de la Karlsruhe sărbătorește golul său care a dus scorul la 3:1..aussiedlerbote.de

După ce a reușit o dublă în meciul de pe teren propriu cu 1 FC Nürnberg (4:1), atacantul Budu Siwsiwadse speră ca în viitor să mai apară în primul unsprezece pentru Karlsruher SC. "Nu mai vreau să fiu un joker. Vreau să joc de la început. Pentru că știu ce pot face", a declarat atacantul clubului din divizia secundă. După ce a intrat duminică pe teren ca rezervă, el a marcat două goluri într-un interval foarte scurt de timp pentru a decide meciul.

După meci, internaționalul georgian, care a marcat în minutul 89 și în al patrulea minut de întrerupere, a fost sărbătorit de fanii lui KSC. "Am fost fericit. A fost incredibil, pentru că deja uitasem sentimentul", a spus el.

Siwsiwadse a jucat doar un singur meci de campionat de la începutul acestui sezon pentru formația din Baden, care a obținut o mică diferență față de locurile retrogradabile datorită victoriei cu Nürnberg. După dubla sa împotriva clubului, el are acum trei goluri în acest sezon. "Încă mai lucrez pentru a intra în unsprezecele de start", a declarat jucătorul de 29 de ani. "Am folosit minutele pe care le-am primit astăzi pentru a face asta. Pentru că vreau să joc de la început în următoarele meciuri până la pauza de iarnă".

Karlsruhe va primi duminica viitoare pe FC Hansa Rostock - posibil cu Sivsivadze în unsprezece de start? "Competiția se desfășoară în timpul săptămânii, nu doar duminică", a explicat antrenorul Christian Eichner. Potrivit tehnicianului, golurile ar trebui "să îi dea lui Siwsiwadse mai mult decât suficientă încurajare pentru a mă forța să îl titularizez de la început sau mai devreme în joc în următoarele zile".