După o primă repriză "teribilă": Siwsiwadse salvează KSC

A intrat târziu, a marcat și acum vrea mai mult: atacantul Budu Siwsiwadse a egalat după ce a intrat pe teren ca rezervă în meciul dintre Karlsruher SC și Rostock, scor 2-2. Dar el nu se mai simte confortabil pe bancă.

Igor Matanovic (al doilea din dreapta) de la Karlsruhe marchează golul care duce scorul la 1-2.....aussiedlerbote.de
Igor Matanovic (al doilea din dreapta) de la Karlsruhe marchează golul care duce scorul la 1-2. foto.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - După o primă repriză "teribilă": Siwsiwadse salvează KSC

Grație golgeterului Budu Siwsiwadse, Karlsruher SC a evitat o agitație suplimentară înainte de adunarea generală explozivă de luni seară. Atacantul georgian a intrat pe teren ca rezervă după puțin peste o oră de joc în confruntarea din subsolul ligii a 2-a Bundesliga cu FC Hansa Rostock, duminică, și a salvat gazdele de la un norocos 2:2 (1-2) cu golul său din apropiere în minutul 81.

Siwsiwadse asigurase deja o victorie cu 4-1 pentru Baden împotriva lui 1. FC Nürnberg cu o dublă cu puțin timp înainte de final, după ce a intrat ca rezervă, iar acum vrea mai mult. "Nu este ușor să intri și să marchezi", a explicat Siwsiwadse. "Simt că sunt într-o formă bună". Jucătorul în vârstă de 29 de ani a subliniat că, prin urmare, și-ar dori să fie titular în următorul meci de la Hannover 96, vineri (18:30/Sky).

Înainte de golul său, Rostock dominase jocul pe perioade lungi de timp și conducea deja cu 2-0. Junior Brumado (min. 16) și Damian Roßbach (min. 34) au marcat pentru oaspeți în fața a 23.159 de spectatori, în timp ce Igor Matanovic (min. 44) a redus din diferență pentru KSC cu puțin timp înainte de pauză. KSC rămâne pe locul 14 în clasament, cu 17 puncte, în fața celor de la Rostock, care sunt la egalitate de puncte. Ambele sunt cu un punct în fața locului de baraj pentru retrogradare.

"Întotdeauna am crezut că adversarii noștri sunt periculoși", a declarat antrenorul lui KSC, Christian Eichner. "De aceea trebuie să luăm punctul ca pe un punct câștigat și să ne descurcăm mult mai bine săptămâna viitoare". La AGA clubului, care va avea loc luni (ora 18.00), patru membri ai unor comitete cheie vor trebui să se confrunte cu moțiuni de revocare din funcție, printre care președintele Holger Siegmund-Schultze și vicepreședintele Martin Müller.

Karlsruhe a părut inițial nesigură pe ea însăși în fața lui FC Hansa și nu și-a creat aproape nicio ocazie de gol. Brumado, în schimb, a adus Rostock în avantaj la prima ocazie, după o pasă de la puternicul mijlocaș Svante Ingelsson. Apoi, Roßbach a fost cel care, lăsat singur de apărarea somnoroasă a lui Karlsruhe, a mărit avantajul la 0:2. Eichner a declarat că prima repriză a echipei sale a fost "teribilă".

După ce Matanovic a redus din diferență cu puțin timp înainte de pauză, în urma unei greșeli în apărarea lui Hansa, Karlsruhe a intrat mai bine în joc în repriza a doua. Dar, după o scurtă perioadă de presiune, Rostock a preluat din nou controlul. Apoi, Siwsiwadse a șters praful de o încurcătură în apărarea lui Rostock și a făcut 2:2.

Echipa Karlsruher SC Tabel al 2-lea Bundesliga Echipa Hansa Rostock Program Hansa Rostock