Mingile de volei zac la grămadă..aussiedlerbote.de

Dresdner SC își face datoria în Neuwied

Echipa feminină de volei a Dresdner SC și-a îndeplinit sarcina obligatorie pe terenul lui VC Neuwied, câștigând cu 3:0 (25:17, 25:17, 25:22). Aceasta a fost cea de-a zecea victorie consecutivă a sextuplei campioane germane în toate competițiile. Echipa din orașul de pe Elba va înfrunta miercuri SSC Palmberg Schwerin în Cupa Europeană CEV.

Vizitatorii au dictat acțiunea încă de la început în fața a 190 de spectatori în fața ultimei clasate, cu sarcini și atacuri puternice, precum și cu o apărare stabilă în bloc și în teren.

Pe măsură ce meciul a avansat, antrenorul DSC, Alexander Waibl, a dat șansa mai multor jucători din linia a doua să joace. După ce au preluat un avantaj clar de 21:9 în repriza a doua, și-au pierdut oarecum ritmul ca urmare, dar cu toate acestea și-au asigurat un avantaj de 2:0 în set.

Jucătorii DSC au făcut câteva greșeli în repriza a treia, în timp ce Neuwied a jucat curajos. Meciul a rămas echilibrat pentru o lungă perioadă de timp, dar Dresda și-a păstrat calmul în ultima fază și, după 69 de minute, un blocaj al Lenei Linke la a treia minge de meci a pus punctul final pe tabelă.