Două goluri ale lui Prtajin nu sunt suficiente pentru Wiesbaden la Kiel

Holstein Kiel se află pe locul doi în Bundesliga 2, după a treia victorie la rând în fața lui SV Wehen Wiesbaden. În cele din urmă, va fi inutil de tensionat împotriva hessienilor.

Tom Rothe (l) de la Kiel și Nick Bätzner de la Wiesbaden se luptă pentru minge. Foto:.aussiedlerbote.de

Liga a 2-a - Două goluri ale lui Prtajin nu sunt suficiente pentru Wiesbaden la Kiel

SV Wehen Wiesbaden nu a reușit să o oprească pe Holstein Kiel să urce pe un loc promovabil în a doua ligă germană. Nord-germanii s-au impus sâmbătă cu 3:2 (2:0) în fața vizitatorilor din capitala landului Hessia. Un penalty transformat de Steven Skrzybski (19) și cel de-al treilea gol al sezonului al lui Fiete Arp (37) au adus Kiel în avantaj clar la pauză. Finn Porath (59) a majorat avantajul în repriza secundă, în fața a 10.754 de spectatori. Lucrurile s-au tensionat din nou în ultimele faze, când Ivan Prtajin (81/90+3) a marcat de două ori pentru SV Wehen și a redus din diferență.

Cu această victorie, Holstein a trecut de Hamburger SV (28) pe locul al doilea în clasament, cu 29 de puncte, și se află pe primul loc în urmărirea lui FC St. Pauli (31). Cele două cluburi din Hamburg remizaseră vineri seara, scor 2-2. În ciuda celei de-a doua înfrângeri în deplasare, nou-promovata Wehen Wiesbaden rămâne pe o poziție sigură în mijlocul clasamentului.

Kiel a dominat meciul încă de la început. Vizitatorii din Hessa nu au realizat aproape nimic și au fost suprasolicitați în apărare. După ce a fost condusă cu 2-0, antrenorul Markus Kauczinski nu a mai avut răbdare. El a făcut o dublă înlocuire înainte de pauză. Jocul echipei sale nu s-a îmbunătățit. Kiel a continuat să domine și după pauză și ar fi putut să-și mărească avantajul. Abia la ultima fază au cedat și au făcut din nou jocul interesant.

Echipa Holstein Kiel Clasament Liga a 2-a Bundesliga Echipa SV Wehen Wiesbaden Antrenor SV Wehen Wiesbaden