Tom Berger de la Dinamo joacă mingea..aussiedlerbote.de

Dinamo se califică în sferturile de finală cu un 4-0 la Glauchau

Echipa de fotbal din divizia a treia SG Dynamo Dresda a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Saxoniei. Echipa antrenorului Markus Anfang s-a impus miercuri după-amiază cu 4:0 (2:0) în fața formației din Landesliga VfB Empor Glauchau și și-a respectat cu încredere rolul de favorită în fața a 4.000 de spectatori la Sportpark Glauchau. În timp ce unii dintre jucătorii de bază ai Dresdei au fost odihniți, Tom-Kaspar Berger a marcat pentru SG și a făcut 1-0 (30'). O dublă a lui Manuel Schäffler (41', 73') și un gol al lui Dennis Borkowski (69') au făcut ca victoria să fie perfectă.

Următorul tur de cupă va avea loc pe 23 și 24 martie 2024. Tragerea la sorți a meciurilor se va face la pauză, în timpul meciului din liga regională dintre FSV Zwickau și 1. FC Lokomotive Leipzig, pe 9 decembrie (ora 14:00).