Dinamo Dresda pierde la Saarbrücken, cuceritorul lui Bayern, pe terenul lui Bayern

Jakob Lewald, de la Dinamo, gesticulează..aussiedlerbote.de

Bayern a învins pe 1. FC Saarbrücken și i-a administrat lui Dynamo Dresda prima înfrângere în șapte meciuri. Clubul de fotbal din divizia a treia a pierdut duminică meciul de recuperare cu 1. FC Saarbrücken, 0:1 (0:1), în Liga a 3-a de fotbal, dar rămâne în continuare pe primul loc în clasament. Kai Brünker a marcat golul decisiv în minutul 41, în fața a 14.352 de spectatori pe Ludwigsparkstadion.

Saarbrücken a avut prima mare ocazie de a prelua conducerea în minutul 9. Brünker a fost singur în fața porții lui Dinamo, dar a ratat de puțin. Meciul a fost apoi echilibrat până când Brünker a avut a doua sa ocazie cu puțin timp înainte de pauză. După o centrare de la Calogero Rizzuto, Brünker (41) a reușit de această dată să transforme cu capul.

În repriza secundă, cele două echipe au alternat acțiunile periculoase în suprafața de pedeapsă. În general, jocul a devenit mult mai intens. Dresda a crescut presiunea, mai ales în ultimul sfert de oră, și a fost aproape de egalare în minutul 76, prin Jakob Lemmer. Clubul din Elba a avut și el șansa de a egala în minutul 90, dar portarul FCS, Tim Schreiber, a apărat cu brio. În ciuda mai multor situații periculoase, Dinamo nu a reușit să egaleze în cele unsprezece minute de joc și a suferit o înfrângere după patru victorii la rând.