Derby cu un gol de palmares: HSV a obținut un punct la St. Pauli

Portarul lui HSV, Daniel Heuer Fernandes, a marcat un autogol în derby-ul orașului Hamburg, la FC St. Pauli, oferind o scenă pentru analiza anuală. După remiză, antrenorul său poate să zâmbească despre asta.

Antrenorul FHSV, Tim Walter (spate), sărbătorește cu jucătorii săi în fața propriilor fani după....aussiedlerbote.de
Antrenorul FHSV, Tim Walter (spate), sărbătorește cu jucătorii săi în fața propriilor fani după meci. Foto:.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - Derby cu un gol de palmares: HSV a obținut un punct la St. Pauli

În ciuda autogolului în formă de palmă marcat de portarul său Daniel Heuer Fernandes în derby-ul orașului, la FC St. Pauli, antrenorul echipei HSV, Tim Walter, nu și-a pierdut simțul umorului. "Asta intră în categoria celor mai amuzante scene ale anului și a celor mai importante", a declarat el la postul de televiziune Sky după meciul 2:2 (0:2), vineri seara, în cea de-a 110-a ediție a campionatului orașului Hamburg. "Este cu atât mai remarcabil modul în care am revenit. Sunt foarte mândru de echipa mea".

O dublă reușită după pauză a lui Robert Glatzel (58') și Immanuel Pherai (60') a salvat fostul dinozaur din Bundesliga de la un eșec în lupta pentru promovare în liga a 2-a. Cel puțin au reușit să ajungă din urmă liderul campionatului din vecinătatea lor.

Cu toate acestea, HSV trebuie să se teamă că va pierde locul doi în clasament după cea de-a 15-a etapă. FC St. Pauli (31 de puncte), neînvinsă, are încă trei puncte în plus față de rivalii din propriul oraș.

"Felul în care am revenit cu cele două goluri - jos pălăria!", a declarat directorul sportiv al HSV, Jonas Boldt, subliniind ceea ce a fost important pentru el în această seară. Punctul a fost mai mult decât meritat. "Nu a fost ca și cum Pauli a avut ocazii de a marca în a doua repriză".

Probabil cel mai curios autogol din istoria derby-ului orașului Hamburg a fost marcat în minutul 27. În acel moment, FC St. Pauli conducea cu 1:0, grație golului lui Jackson Irvine (15). Oaspeții au beneficiat de o lovitură scurtă prin Stephan Ambrosius și Guilherme Ramos. După pasa lui Ramos către Heuer Fernandes, mingea a ricoșat în fața porții.

"Bineînțeles că e nasol, nu ai nevoie de un astfel de moment. Dar ăsta e fotbalul", a spus Heuer Fernandes despre primul autogol în cel de-al 180-lea meci din liga secundă. "Este un moment extrem de nefericit, dar reacția echipei a arătat tuturor că nu ne vom lăsa doborâți de așa ceva".

La pauză, nu părea că HSV va reuși să egaleze. FC St. Pauli fusese prea dominantă, părând mai matură și mai bună din punct de vedere al jocului. Doar acțiunile clare de atac au fost rare. "Este foarte dezamăgitor să ne trezim doar cu o remiză după 90 de minute foarte dominante", a declarat antrenorul lui Pauli, Fabian Hürzeler.

HSV a dezamăgit în prima repriză și părea că va continua performanțele dezamăgitoare din acest sezon în deplasare, pe stadionul Millerntor, aflat la doar șapte kilometri de Volkspark.

După pauză, căderile de zăpadă au îngreunat condițiile de pe teren. Vizitatorii au făcut față mai bine suprafeței alunecoase și au egalat prin dubla reușită a lui Glatzel și Pherai. Jocul a devenit mai deschis. În cele din urmă, remiza a fost echitabilă.

Tabel Echipa FC St. Pauli Program FC St. Pauli Antrenor Echipa HSV Echipa HSV Program HSV HSV