"Deja brutal": Nürnbergul se prăbușește după întreruperea XXL

Un meci de fotbal durează 90 de minute? Nu se poate! La Nürnberg, prima repriză este fluierată abia după 60 de minute din cauza unei accidentări a arbitrului. "Clubul" trăiește un dezastru.

Vincent Vermeij (Fortuna Düsseldorf, 9) (st) sărbătorește după ce a marcat golul care a dus scorul....aussiedlerbote.de
Vincent Vermeij (Fortuna Düsseldorf, 9) (st) sărbătorește după ce a marcat golul care a dus scorul la 4-0. Foto.aussiedlerbote.de

Liga a 2-a - "Deja brutal": Nürnbergul se prăbușește după întreruperea XXL

Mii de fani dezamăgiți ai lui Nürnberg s-au săturat încă dinainte de fluierul final și au părăsit stadionul în semn de frustrare după dezastrul cu Fortuna Düsseldorf. După o curioasă întrerupere din cauza unei accidentări, 1. FC Nuremberg a suferit o nouă bătaie într-un spectacol înzăpezit. "Este foarte dificil să analizăm cauzele atât de repede după meci", a declarat portarul Christian Mathenia după înfrângerea grea de sâmbătă, 0:5 (0:3). "Este dificil să găsești cuvinte pentru asta în acest moment".

O pauză XXL din cauza unei bășici la vițel suferită de arbitrul Richard Hempel i-a scos complet din ritm pe franțuzoaice în meciul de acasă și a pus capăt drastic seriei de patru victorii fără gol primit în cea de-a doua ediție a Bundesligii a 2-a împotriva renanezilor. La o săptămână după victoria cu 5:3 în fața lui FC Schalke 04, Fortuna antrenorului Daniel Thioune a reușit o nouă performanță impresionantă și s-a instalat ferm în prima ligă.

"Nu am putut face față presiunii adversarilor noștri. Este o pastilă amară de înghițit", a recunoscut antrenorul lui Nürnberg, Cristian Fiel. "Pe bună dreptate, trebuie să ne întrebăm ce a fost, pentru că nu a fost mare lucru".

După întreruperea neașteptată, Düsseldorf s-a dovedit rece ca gheața. Olandezul Vincent Vermeij (minutul 39, minutul 45+3, minutul 56/penalty), amenințătorul Ao Tanaka (minutul 41) și Jona Niemiec (minutul 84), cu puțin timp înainte de final, au oferit formației lui Thioune a patra victorie în deplasare a sezonului, cu o triplă.

Pe de altă parte, Nürnberg a suferit o nouă înfrângere zdrobitoare în fața a 33.062 de spectatori, la o săptămână după ce a fost învinsă cu 4-1 la Karlsruher SC. În 16-imile de finală ale Cupei DFB, marți (ora 18:00), la 1. FC Kaiserslautern, ei pot cel puțin să ofere un impuls de moral atât de necesar.

"Azi au lipsit multe, dacă nu chiar totul, pentru a putea câștiga un meci în a doua divizie. Nu am reușit acest lucru din primul minut, așa că este clar că vei pierde în cele din urmă, și pe bună dreptate", a declarat Mathenia. "Este o lovitură, pentru că vroiai să arăți un alt joc". Înfrângerea a fost "brutală".

Echipa lui Fiel s-a apărat totuși solid la început. Dar după ce arbitrul Hempel s-a accidentat la gamba stângă, franțuzoaicele au pierdut complet controlul. În minutul 26, în condiții de ger, arbitrul a trimis ambele echipe și personalul de asistență la vestiare; în minutul 38, actualul al patrulea oficial, Assad Nouhoum de la SC Oberweikertshofen, a fluierat reluarea meciului în calitate de rezervă.

Fie în aer, fie pe teren: Fortuna Düsseldorf a acționat fără milă și eficient după pauza arbitrului. În minutul 43, șutul lui Isak Johannesson a lovit chiar bara transversală pentru a împiedica un al patrulea gol înainte de pauză. Fiel a reacționat prin efectuarea a trei schimbări, dar acest lucru nu a făcut nimic pentru a energiza jocul lipsit de viață al "Clubului".

Programul FCN Programul echipei FCN Tabelul echipei FCN a 2-a Bundesliga fapte și cifre despre club