Dansul sălbatic al derby-ului: Memorabilul duel al 110-lea al orașului Hamburg

Curiozitatea derby-ului dintre St. Pauli și HSV încă mai oferă multe subiecte de discuție după aceea. Kiezclubul s-a luptat cu rezultatul, în timp ce clubul Volkspark a trebuit să se împace cu o primă repriză slabă.

Immanuel Pherai de la HSV sărbătorește cu Jonas Meffert (M) după ce a marcat golul egalizator....aussiedlerbote.de
Immanuel Pherai de la HSV sărbătorește cu Jonas Meffert (M) după ce a marcat golul egalizator pentru 2-2. Foto:.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - Dansul sălbatic al derby-ului: Memorabilul duel al 110-lea al orașului Hamburg

Un autogol cu o palmă, discuții despre goluri și o petrecere cu goluri: cel de-al 110-lea derby dintre FC St. Pauli și Hamburger SV va rămâne, probabil, ca unul dintre cele mai extraordinare din istoria fotbalului hanseatic. Remiza 2-2 dintre cele două cluburi de top din a 2-a Bundesliga, care a avut loc vineri seară pe Millerntor Stadium, a fost subiect de discuție zile întregi după aceea.

Curiosul gol marcat de portarul lui Daniel Heuer Fernandes de la HSV va fi văzut probabil în mai multe analize anuale. Dar și moralul vizitatorilor va fi reținut. În ciuda prestației puternice a liderului campionatului, FC St. Pauli, echipa antrenorului Tim Walter a transformat un deficit de 2-0 la pauză într-o remiză 2-2 la fluierul final. Cu toate acestea, clubul a alunecat de pe locul doi pe locul trei din cauza victoriei lui Kiel cu 3:2 în fața lui Wiesbaden.

Cu toate acestea, prima repriză tremurândă, descurajantă și slabă a lui HSV pe Millerntor Stadium, care a fost plin, trebuie să fie un motiv de îngrijorare pentru cei din conducere. Președintele HSV, Marcell Jansen, a declarat o zi mai târziu, la tragerea la sorți a Campionatului European de la Elbphilharmonie, că pot fi "bucuroși" că au pierdut doar cu 2-0 după 45 de minute. Antrenorul lui HSV, Walter, a fost "foarte, foarte fericit" pentru acest punct și a lăudat revenirea din meci.

HSV nu reușise deja să se prezinte ca o candidată serioasă la promovare în înfrângerea cu 2:4 de la Kiel și în victoria la limită cu 2:1 împotriva candidatei la retrogradare Braunschweig, săptămâna precedentă. Planul tactic al lui Walter de a juca cu doi mijlocași laterali, Jonas Meffert și Lukasz Poreba, împotriva mingii în derby a fost un eșec răsunător în prima repriză. După corecția lui Walter, echipa sa a părut cel puțin mai stabilă.

O zi mai târziu, fostul jucător al HSV, Dennis Aogo, a declarat totuși: "Cred că HSV joacă mai bine decât starea de spirit din jurul clubului". Clubul este încă la distanță de izbândă. "Și de aceea cred în continuare că HSV poate face saltul în acest an", a spus Aogo.

Cu toate acestea, rivalii lor de la Millerntor, care sunt încă neînvinși în acest sezon, par în prezent mai pregătiți pentru promovare. Liderul campionatului a jucat mai serios decât HSV și a arătat clar de ce mulți experți cred că acest club este în prezent cea mai puternică echipă din campionat.

Prin urmare, nu a fost o surpriză faptul că clubul din Kiez a putut trăi mai puțin cu remiza decât HSV. "Suntem foarte frustrați", a declarat căpitanul Jackson Irvine, care își dăduse echipa în avantaj. "Faptul că suntem supărați de o remiză împotriva lui HSV este un lucru important pentru FC St. Pauli", a declarat președintele Oke Göttlich la un eveniment organizat sâmbătă de DFB înaintea tragerii la sorți a Campionatului European.

Antrenorul Fabian Hürzeler a fost și el vizibil iritat de victoria ratată. "Este dezamăgitor să ne întoarcem cu un singur punct după 90 de minute dominante", a rezumat el. Poți fi dezamăgit de rezultat după tragerea la sorți, dar nu și de performanță. Cu toate acestea, el a vorbit despre un "pas în direcția bună".

Unii observatori au văzut un pas în direcția greșită prin autogolul curios care a dus la 2-0 din punctul de vedere al gazdelor, când portarul Heuer Fernandes a încercat să respingă mingea după o pasă din suprafața de pedeapsă, dar mingea a intrat în propria poartă "extrem de nefericit" din punctul de vedere al portarului.

Legalitatea celor două goluri a fost discutată la conferința de presă. În cazul curiosului autogol, s-a pus în discuție faptul că doi jucători de la St. Pauli se aflau neregulamentar pe linia suprafeței de pedeapsă în momentul executării loviturii și că nici arbitrul Felix Zwayer, nici asistentul video nu au intervenit.

Expertul în arbitraj Manuel Gräfe a calificat golul pe X, fostul Twitter, drept "incorect". Potrivit lui Gräfe, primul gol al lui Irvine a fost de asemenea "incorect" din cauza unei intrări dure anterioare a fundașului central Karol Mets asupra lui Jonas Meffert, după cum a declarat fostul arbitru.

"Este o intrare normală, care se întâmplă de 80 de ori la mijlocul terenului și nu este penalizată, așa că nu cred că este o decizie greșită clară", a declarat Hürzeler. Antrenorul a reacționat cu neînțelegere la dezbatere - mai ales la cea legată de 2-0: "Puteți să o inventați cum vreți", a spus el.

Tablou Echipa FC St. Pauli Program meci FC St. Pauli Antrenor echipa HSV Echipa HSV Program meci HSV Tweet Manuel Gräfe