Charles Callison (l) de la Weißenfels și Owen Klassen de la Würzburg se luptă pentru minge..aussiedlerbote.de

Cursa de succes a MBC se apropie de sfârșit

După victoria senzațională cu 108:75 de la Alba Berlin, baschetbalistele de la MBC Syntainics au aterizat din nou cu picioarele pe pământ. Clubul din Weißenfels a pierdut luni meciul de pe teren propriu din Bundesliga cu Würzburg Baskets cu 72:88 (39:37) și a suferit astfel o nouă înfrângere după trei victorii la rând. Zachary Seljaas, Isaiah Washington (18 fiecare), Maximilian Ugrai, Otis Livingstone II (16 fiecare) și Javon Bess (10) au avut cel mai mare rol în succesul lui Würzburg. Johnathan Stove, Diante Baldwin (13 fiecare), Chris-Ebou Ndow (12) și Kostja Mushidi (10) au marcat cele mai multe puncte pentru MBC.

Startul fulminant al echipei locale, 11:1 (minutul 3), s-a dovedit a fi doar un foc de paie. Würzburg a egalat scorul la 15:15 în primul sfert (minutul 6). Un schimb deschis de lovituri s-a dezvoltat apoi între cele două echipe până la pauză. Cu toate acestea, oaspeții au produs un parțial de 14:2 în debutul sfertului al treilea pentru a face 53:41 (24') și a decide meciul în avans. Clubul din Weißenfels nu s-a mai apropiat la mai puțin de cinci puncte (53:58/28). În ciuda supremației sub coș (40:32 la recuperare), echipa gazdă s-a încurcat în timpul revenirii. Clubul din Germania Centrală a primit 17 mingi pierdute, în timp ce disciplinata echipă din Würzburg a încasat doar șase.