Cupă: SSC Palmberg Schwerin nu reușește să se impună în fața lui Vilsbiburg

În meciul din Bundesliga, SSC Palmberg Schwerin a reușit totuși o victorie clară la Vilsbiburg. Campionii în exercițiu nu au reușit să se bazeze pe acest rezultat în sferturile de finală ale Cupei și au fost eliminați.

Antrenorul Felix Koslowski de la SSC Palmberg este nemulțumit..aussiedlerbote.de

Visul de a câștiga din nou cupa s-a încheiat pentru echipa de volei SSC Palmberg Schwerin. Miercuri seara, campioana în exercițiu a pierdut surprinzător cu 3:0 (21:25, 20:25, 23:25) în sferturile de finală la Rote Raben Vilsbiburg și a fost astfel eliminată.

Echipa din Mecklenburg, care în urmă cu patru zile câștigase confruntarea din Bundesliga cu un categoric 3:0, nu prea a avut prea multe de câștigat încă de la început în primul set. Vizitatorii s-au distanțat rapid la 5:11 și nu au reușit să întoarcă rezultatul. În setul al doilea, SSC a reușit să egaleze la 18:18, după ce a fost condusă cu 13:18. Cu toate acestea, nu avea să fie suficient pentru mai mult. Iar liderul din Bundesliga nu și-a găsit forma nici în repriza a treia decisivă. Vilsbiburg a obținut cinci mingi de meci, dintre care patru au fost respinse de echipa antrenorului principal Felix Koslowski, dar nu a putut împiedica finalul partidei.