Cupa Europei: Seawolves luptă pentru o victorie importantă în Finlanda

Participarea în faza grupelor din Fiba Europe Cup a fost deja un succes pentru Rostock Seawolves. Acum, clubul are șanse mari de a ajunge pentru prima dată în runda următoare.

Rostock Seawolves a fost contestată în Fiba Europe Cup..aussiedlerbote.de

Cu o victorie cu 98:92 (45:40) pe terenul ultimei clasate, Karhu Basket (Finlanda), Rostock Seawolves și-a păstrat șansele de a ajunge în faza a doua a grupelor din Fiba Europe Cup. După cinci meciuri, echipa de baschet din Bundesliga are trei victorii și o așteaptă marțea viitoare pe Jonava CBet (Lituania) pentru meciul decisiv pentru câștigarea grupei. Cel mai bun marcator al echipei antrenorului Christian Held miercuri a fost Chevez Goodwin (22 de puncte). Robin Amaize, care a devenit recent tată și nu a făcut deplasarea, nu a făcut parte din echipă.

Rostock a fost echipa mai bună la început și a decis primul sfert cu 22:19 în favoarea sa. Vizitatorii au beneficiat în special de Derrick Alston (10 puncte) și Goodwin (8 puncte). Vizitatorii s-au distanțat pe alocuri la unsprezece puncte în cele zece minute ale celui de-al doilea sfert de oră, dar și-au pierdut din nou avantajul clar până la pauză.

La câteva minute după reluare, avantajul a dispărut și el. Karhu a fost acum mult mai eficientă și a avut brusc un avantaj de 60:56. A rămas un duel de la egal la egal până când Goodwin a făcut 91:87 cu 90 de secunde înainte de final, după un lay-up al lui Alston, pentru a deschide calea spre victoria Seawolves. Tyler Nelson a făcut apoi totul clar cu puțin timp înainte de final.