Cupa CEV: SSC se confruntă cu eliminarea în 16-imile de finală

SSC Palmberg Schwerin va înfrunta de trei ori la rând pe Dresdner SC. Primul duel din prima manșă a 16-imilor de finală ale Cupei CEV. Iar SSC a ratat o serie de ocazii.

Volei, feminin, Cupa CEV, optimi de finală: Antrenorul Felix Koslowski de la SSC Palmberg este....aussiedlerbote.de
Volei, feminin, Cupa CEV, optimi de finală: Antrenorul Felix Koslowski de la SSC Palmberg este nemulțumit..aussiedlerbote.de

După înfrângerea din sferturile de finală ale Supercupei și ale Cupei, echipa de volei SSC Palmberg Schwerin se confruntă acum și cu o eliminare timpurie din Cupa CEV. În confruntarea din Germania, liderul neînvins al Bundesligii a pierdut miercuri seara prima manșă a turului 16 la Dresdner SC cu 0:3 (28:30, 23:25, 22:25), deși a avut un avantaj clar în unele momente.

În manșa secundă de marțea viitoare, echipa antrenorului Felix Koslowski trebuie acum să câștige cu cel puțin 3:1 pentru a forța un set decisiv. În schimb, o victorie cu 3:2 pentru SSC ar oferi Dresdei un punct și astfel ar ajunge în sferturile de finală.

Schwerin a ratat o mare oportunitate de a prelua un avantaj de 1:0 în primul set. Femeile din Mecklenburg aveau deja un avantaj de 18:12, iar apoi nu au reușit să fructifice trei șanse de a câștiga setul în ultima fază. A doua repriză a fost similară, SSC irosind din nou un avans intermediar de șase puncte (15:9). În setul al treilea, care a fost de asemenea disputat mult timp, DSC a valorificat apoi a doua din cele trei mingi de meci pentru a se impune.

La patru zile după manșa secundă, SSC va primi vizita celor de la DSC pentru o confruntare în Bundesliga. Va fi a treia întâlnire consecutivă între echipa lui Koslowski și formația din Dresda.