Cupa CEV: Schwerin a fost eliminată după o înfrângere

Pentru a ajunge în sferturile de finală ale Cupei CEV, SSC Palmberg Schwerin trebuie să se revanșeze pentru înfrângerea cu 0:3 din prima manșă cu Dresdner SC. În ciuda unui start în forță, SSC a fost eliminată.

Antrenorul Felix Koslowski stă dezamăgit pe margine. Foto:.aussiedlerbote.de

Volei - Cupa CEV: Schwerin a fost eliminată după o înfrângere

După ce a pierdut Supercupa și a fost eliminată din Cupa DVV, echipa de volei SSC Palmberg Schwerin a suferit următoarea dezamăgire a sezonului. Marți seară, liderul Bundesligii de volei a fost învins cu 3:1 (25:16, 22:25, 21:25, 20:25) în 16-imile de finală ale Cupei CEV de către rivalii săi din campionat, Dresdner SC, care câștigase deja prima manșă cu 3:0 în urmă cu o săptămână.

Echipa din Schwerin a început furibund meciul, dominând primul set aproape în întregime și obținând nouă mingi de set. Pe măsură ce meciul a avansat, însă, a evoluat în meciul strâns așteptat între cele două echipe aflate în prezent în fruntea clasamentului. Vizitatorii au luat setul al doilea și apoi au completat rocada pentru SSC în setul al treilea.

Cum DSC decisese deja duelul în favoarea sa prin câștigarea a două seturi, echipa din Mecklenburg nu a trebuit apoi decât să câștige încredere pentru al treilea meci la rând cu Dresda prin victorie. Sâmbăta viitoare, Dresda va vizita din nou Schwerin în Bundesliga. Cu toate acestea, echipei Koslowski i-a fost refuzat și acest mic gust al succesului.