Cu golul lui Schick în optimi: Bayer, cea mai bună echipă

Bayer Leverkusen era deja sigură de calificare, dar acum și-a asigurat și victoria în grupă. Și cu un meci înainte de finalul fazei grupelor. Cu cel mai bun bilanț dintre toate echipele.

Akoua Romeo Amane (l) de la Hacken în acțiune împotriva lui Nathan Tella de la Leverkusen. Foto:.aussiedlerbote.de

Europa League - Cu golul lui Schick în optimi: Bayer, cea mai bună echipă

Și apoi Patrik Schick a marcat: liderul din Bundesliga, Bayer Leverkusen, are o clasă aparte și în Europa în acest sezon și este acum cea mai bună echipă din Europa League. Cu o victorie cu 2:0 (1:0) pe terenul câștigătoarei Cupei Suediei, BK Häcken, echipa antrenorului Xabi Alonso, care a făcut opt schimbări față de echipa "B", și-a asigurat și victoria în grupă înainte de termen. Aceasta asigură intrarea directă în 16-imile de finală, fără a fi nevoită să treacă prin barajul cu o echipă retrogradată din Liga Campionilor.

Un moment deosebit de frumos a fost golul marcat de Patrik Schick, care a marcat primul său gol după 284 de zile, după o lungă perioadă de suferință (74'). Victor Boniface deschisese scorul (14'). Bayer este acum singura echipă dintre cele 32 de participante care a câștigat toate cele cinci meciuri din grupă. În plus, semifinalista de anul trecut a sărbătorit cinci victorii consecutive în cupele europene pentru prima dată în aproape 30 de ani. Succesul de joi a fost al 18-lea în cel de-al 19-lea meci competițional al sezonului. Meciul de duminică din Bundesliga cu Borussia Dortmund este un meci de referință pe teren propriu. Vicecampionii sunt în prezent la zece puncte în spatele celor de la Werkself.

Deși terenul a trebuit să fie curățat miercuri seară după ninsorile abundente, meciul nu a fost pus sub semnul întrebării. Joi, la startul partidei, nu a nins la două grade sub zero grade. Primii fulgi au căzut din nou la pauză pe stadionul Ullevi din Göteborg, care a fost consacrat, iar terenul a devenit din ce în ce mai alunecos pe măsură ce meciul a avansat. Suedezii, al căror sezon s-a încheiat la 12 noiembrie, au început cu îndrăzneală și au apăsat devreme, în ciuda celor patru înfrângeri anterioare și a eșecului sobru cu 4-0 din prima manșă.

Cu toate acestea, Bayer a controlat jocul cu o posesie de peste 60 la sută și a profitat de prima ocazie. După o centrare a împrumutatului lui Bayern, Josip Stanisic, Boniface a reluat cu capul de la patru metri, la bara a doua. Nigerianul, care a fost cel mai bun marcator în Europa League în sezonul precedent în tricoul lui Saint-Gilles, nu a mai marcat în Bundesliga de cinci meciuri sau 449 de minute. El a marcat acum în patru din cinci meciuri în competiția sa favorită.

Cu toate acestea, clubul din Bundesliga nu a strălucit deloc în meciul următor, a avut o singură ocazie înainte de pauză prin Nathan Tella (22') și a fost aproape de a primi golul egalizator (34') după ce Matej Kovar, care l-a înlocuit pe portarul titular Lukas Hradecky în cupele europene, ca în fiecare meci anterior. "Jucăm serios, dar și suedezii se descurcă bine", a declarat patronul clubului, Fernando Carro, în timpul pauzei la RTL.

Alonso a continuat să distribuie antrenamente de meci. El l-a introdus la pauză pe Noah Mbamba, în vârstă de 18 ani, în locul lui Boniface, iar în minutul 63 pe Schick, care a marcat din nou unsprezece minute mai târziu, din pasa lui Stanisic.