"Clubul" bătut vrea să arate reacția

1. FC Nürnberg a trăit un dezastru în fața celor de la Fortuna Düsseldorf. Ce s-a întâmplat cu franțuzoaicele de la pauza internațională? "Clubul" speră la o răsturnare de situație în Cupa DFB.

Klaus Sima Suso (Fortuna Düsseldorf, 46) (r) se impune în fața lui Benjamin Goller (1.FC Nuernberg,....aussiedlerbote.de
Klaus Sima Suso (Fortuna Düsseldorf, 46) (r) se impune în fața lui Benjamin Goller (1.FC Nuernberg, 14). Foto:.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - "Clubul" bătut vrea să arate reacția

După două înfrângeri zdrobitoare în cea de-a doua etapă din Bundesliga, 1. FC Nürnberg evadează din rutina zilnică și își dorește un impuls în Cupa DFB. Înfrângerea cu 0:5 de sâmbătă, acasă cu Fortuna Düsseldorf, i-a lăsat fără cuvinte. Bilanțul de groază după pauza internațională: 1:9 goluri, zero puncte. În 16-imile de finală ale Cupei DFB, marți (ora 18.00), la 1. FC Kaiserslautern, "Clubul" vrea să întoarcă lucrurile.

"Avem șansa marți să ne asigurăm că acest meci nu ne va rămâne în cap atât de mult timp. Dar acest lucru va funcționa doar cu o atitudine diferită", a declarat mijlocașul Florian Flick după o după-amiază memorabilă în Franconia.

După o pauză curioasă, lucrurile au luat-o la vale pentru "Clubul"

O accidentare la gamba stângă a arbitrului Hempel a provocat o întrerupere XXL în prima repriză. În minutul 26, arbitrul a trimis ambele echipe și staff-ul lor de asistență la vestiare în condiții de ger, iar în minutul 38, actualul al patrulea oficial Assad Nouhoum de la SC Oberweikertshofen a fluierat reluarea partidei în calitate de rezervă.

Din acel moment, lucrurile au luat-o rapid la vale pentru Nürnberg. "Azi au lipsit multe, dacă nu chiar totul, pentru a putea câștiga un meci în a doua divizie", a declarat portarul Christian Mathenia, criticând prestația unei echipe care trebuie să se fi pierdut undeva între teren și vestiar.

Nürnberg este înfricoșător de inofensivă

După pauza neașteptată, Düsseldorf a fost rece ca gheața. Vincent Vermeij (minutul 39, 45+3, 56 / penalty), Ao Tanaka (41) și Jona Niemiec (84) au marcat o triplă și au oferit echipei antrenorului Daniel Thioune a patra victorie în deplasare a sezonului. Pe de altă parte, Nürnberg a suferit următoarea înfrângere în fața a 33.062 de spectatori, la o săptămână după eșecul cu 4:1 în fața lui Karlsruher SC.

"Trebuie să fim dezamăgiți astăzi și să ne întrebăm, pe bună dreptate, ce a fost, pentru că nu a fost mare lucru", a rezumat antrenorul Cristian Fiel, a cărui echipă a continuat să fie extrem de nesigură de ea însăși la centrări.

Ce s-a întâmplat după pauza internațională?

Fortuna Düsseldorf, în schimb, a fost nemiloasă și eficientă. În minutul 43, bara transversală l-a împiedicat pe Isak Johannesson să înscrie al patrulea gol înainte de pauză. "Nu am avut nicio șansă astăzi", a recunoscut Fiel. El nu a vrut să dramatizeze pauza de la pauza internațională de la mijlocul lunii noiembrie. "Nu am performat de două ori", a spus el. Au fost "două meciuri proaste din partea noastră, cu zero puncte".

Clubul riscă să își piardă poziția bună de start, cu 21 de puncte înainte de pauza de iarnă. "Toată lumea din vestiar trebuie să înțeleagă că trebuie să muncească 100% pentru a obține aceste puncte", a făcut apel Mathenia la coechipierii săi. Fără muncă asiduă, "nu merge în divizia a doua". Și nici în Cupa DFB.

datele FCN tabelul echipei FCN tabelul echipei FCN a 2-a Bundesliga fapte și cifre despre club