Chemnitz se detașează în fruntea clasamentului după 96:87 cu Hamburg

O minge de baschet aterizează în coș..aussiedlerbote.de

Echipa de baschet Niners Chemnitz se află în continuare pe valul succesului și a preluat primul loc în liga germană de baschet. Elevii antrenorului Rodrigo Pastore au învins vineri, în fața propriului public, cu 96:87 (45:40), pe Veolia Towers Hamburg, și au sărbătorit a 15-a victorie consecutivă în toate competițiile.

Wesley van Beck (25 de puncte), Aher Uguak, Jonas Richter, Kevin Yebo (câte 15) și DeAndre Lansdowne (10) au avut cel mai mare rol în succesul sașilor. Vincent King (30), Aljami Durham (23) și William Christmas (13) au marcat cele mai multe puncte pentru Hamburg.

Gazdele, care jucau al cincilea meci în douăsprezece zile, au avut un start furios. Niners aveau 21:6 avans după opt minute. Cu toate acestea, Hamburg a revenit la 31:33 opt minute mai târziu și a păstrat meciul complet deschis până la finalul sfertului trei. Cu un parțial de 12:3, de la 62:58 (28') la 74:61 (31'), formația gazdă a pus direcția spre victorie. Chemnitz a încasat mai puține recuperări (15:20) decât adversarii săi și a impresionat prin acuratețea sa sub coș. Din 42 de încercări din apropiere, 30 au ajuns în coșul lui Hamburg.