Chemnitz, pe primul loc în clasament după victoria cu 79:58 la Oldenburg

Echipa de baschet Niners Chemnitz a luat cu asalt vârful clasamentului din Bundesliga. Jucătorii antrenorului principal Rodrigo Pastore au câștigat duminică meciul de pe terenul celor de la EWE Baskets Oldenburg cu 79:58 (38:26) și au sărbătorit astfel al 16-lea succes consecutiv în toate...

Antrenorul echipei Niners Chemnitz, Rodrigo Pastore. Foto:.aussiedlerbote.de

Baschet Bundesliga - Chemnitz, pe primul loc în clasament după victoria cu 79:58 la Oldenburg

Echipa de baschet Niners Chemnitz a luat cu asalt vârful clasamentului din Bundesliga. Jucătorii antrenorului principal Rodrigo Pastore au câștigat duminică meciul de pe terenul celor de la EWE Baskets Oldenburg cu 79:58 (38:26) și au sărbătorit astfel al 16-lea succes consecutiv în toate competițiile. Pentru a prelua șefia clasamentului, clubul din Saxonia a beneficiat de înfrângerea suferită pe teren propriu de liderul precedent, Ratiopharm Ulm, cu 89:107, în fața celor de la Rostock Seawolves.

Wesley van Beck (28), Jeff Garrett (15) și Aher Uguak (10) au avut cel mai mare rol în victoria lui Chemnitz. DeWayne Russell (20), Ebuka Izundu (12) și Geno Crandall (10) au marcat cele mai multe puncte pentru Oldenburg.

Oaspeții au avut doar mici probleme de început în primele cinci minute. Cu un parțial de 10:1, Niners au transformat un deficit de 8:9 (minutul 6) într-un avantaj de 18:10 în primul sfert. Saxonii au impus apoi ritmul și au dominat jocul, în special prin apărarea agresivă. Cu un al doilea sprint în sfertul al doilea, Chemnitz a decis deja meciul în avans. Superioritatea lor sub coș (39:31 la recuperări) și precizia de la aruncările din afara arcului au înclinat balanța în favoarea noului lider al ligii. Zece din cele 31 de aruncări de la distanță au aterizat în coșul lui Oldenburg. Echipa gazdă a reușit doar patru din cele 29 de încercări de trei puncte.