Chemnitz, în 16-imile de finală ale Fiba Europe Cup înainte de termen

Rodrigo Pastore, antrenor al echipei Niners Chemnitz..aussiedlerbote.de

Echipa de baschet Niners Chemnitz s-a calificat în avans în 16-imile de finală ale Fiba Europe Cup, grație celei de-a cincea victorii în cel de-al cincilea meci din grupă. Clubul din Bundesliga a învins miercuri, pe teren propriu, cu un clar 97:75 (41:36), reprezentanta Poloniei, Spojnia Stargard, rămânând astfel neînvinsă pentru al doisprezecelea meci competițional consecutiv. Wesley van Beck (20), Tylor Ongwae (16), Jeffery Garrett (14), Ousman Krubally (13) și Aher Uguak (10) au avut cel mai mare rol în acest succes. Arguster Daniels (19), Wesley Gordon (12) și Aleksandar Langovic (11) au marcat cele mai multe puncte pentru Stargard.

Formația gazdă nu s-a lăsat derutată de startul fals de la 2:10 (minutul 3). Cinci minute mai târziu, clubul din Saxonia a egalat la 12:12 și a încins spiritele în sfertul secund. Echipa antrenorului principal Rodrigo Pastore a transformat un deficit de 22:23 (13') într-un avantaj de 41:33 (19').

Pe măsură ce meciul a avansat, adversarii din Polonia și-au pierdut forța. Chemnitz a mărit ecartul de la 50:40 (22') la 70:46 (28') în decurs de șase minute și a reușit să-și păstreze forța pentru campionatul german în ultima perioadă. Clubul din Saxonia nu a mai avut probleme, în special datorită preciziei sale de la arcul de țintă. 17 din cele 29 de aruncări ale sale au aterizat în coșul polonezilor.