Chemnitz avansează în 16-imile de finală ca și câștigătoare a grupei

O minge de baschet aterizează în coș..aussiedlerbote.de

Echipa de baschet Niners Chemnitz s-a calificat în 16-imile de finală ale Fiba Europe Cup, fiind neînvinsă în grupă. Miercuri, în ultimul meci din turul preliminar, clubul din Bundesliga a trecut de Heroes Den Bosch cu 88:61 (51:29) și a sărbătorit a 14-a victorie consecutivă în toate competițiile. Ousman Krubally (14 puncte), Wesley van Beck (13), Aher Uguak (12), Brendan Bailey și Jonas Richter (câte 10) au jucat cel mai mare rol în victoria autoritară a sașilor pe teren propriu. Doar Austin Price (19), Boy van Vliet (11) și Emmanuel Akot (10) au marcat în două cifre pentru Den Bosch.

Vizitatorii au reușit să țină pasul doar în prima repriză a meciului. Chemnitz s-a distanțat apoi în ultimele două minute ale primului sfert cu un parțial de 7:0, de la 13:11 la 20:11, și s-a distanțat pentru prima dată la 20 de puncte în față cu puțin timp înainte de pauză (49:29). Clubul din Saxonia a luat apoi un pic mai ușor, dar nu s-a pus în dificultate în nicio fază a jocului. Echipa gazdă a dominat jocul, în special sub panouri, reușind să acapareze 44 de recuperări. Clubul olandez a reușit să prindă doar 23 de recuperări.