Chemnitz are un start furibund în runda intermediară

Niners Chemnitz a avut un start impresionant în runda intermediară a Fiba Europe Cup. Echipa de baschet a antrenorului principal Rodrigo Pastore a învins miercuri, pe teren propriu, formația italiană de primă divizie Itelyum Varese cu 109:85 (62:41) și a sărbătorit al 17-lea succes consecutiv...

Jucătorii caută o minge de baschet. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa Fiba Europa - Chemnitz are un start furibund în runda intermediară

Niners Chemnitz a avut un start impresionant în runda intermediară a Fiba Europe Cup. Echipa de baschet a antrenorului principal Rodrigo Pastore a învins miercuri, pe teren propriu, formația italiană de primă divizie Itelyum Varese cu 109:85 (62:41) și a sărbătorit al 17-lea succes consecutiv în toate competițiile. Echipa gazdă a avut șase jucători în double figures: Kevin Yebo (27 de puncte), Jeffery Garrett (20), Ousman Krubally (14), DeAndre Lansdowne (13), Wesley van Beck (12) și Aher Uguak (11). Olivier Hanlan (28), Tomas Woldetensae (15), Vincent Shahid și Gabe Brown (câte 13) au marcat cele mai multe puncte pentru italieni.

Echipa gazdă și-a tăvălit adversarii în primul sfert. Niners s-au desprins de la 13:12 (minutul 4), cu un parțial de 17:1, la 30:14 în decurs de patru minute și au avut pentru prima dată un avans de 20 de puncte, 46:25 după un sfert de oră. Vizitatorii s-au întărit în fața amenințării înfrângerii și au revenit la 74:82 până în minutul 31.

Sașii au frânt moralul adversarilor lor cu o nouă repriză și au făcut 92:75 în minutul 34. Echipa gazdă a beneficiat în special de dominarea sa sub coș (46:28 la recuperări).