Campionii mondiali DFB U17 după un penalty dramatic - Heide, din nou eroină

Germania sărbătorește un nou titlu la Cupa Mondială. Cu o prestație impresionantă în finală, selecționata U17 a învins Franța și a sărbătorit o premieră. Este incredibil de dramatic.

Fotbaliștii germani U17 au obținut primul lor triumf la Cupa Mondială la această categorie de....aussiedlerbote.de
Fotbaliștii germani U17 au obținut primul lor triumf la Cupa Mondială la această categorie de vârstă. Foto:.aussiedlerbote.de

Fotbal - Campionii mondiali DFB U17 după un penalty dramatic - Heide, din nou eroină

Fotbaliștii U17 aiGermaniei și-au completat basmul de la Cupa Mondială cu titlul după o dramatică lovitură de departajare la penalty-uri.

Portarul Konstantin Heide a făcut două parade în meciul palpitant cu Franța, în timp ce o altă încercare a trecut peste poartă în nebunia finală. După două ratări germane, Almugera Kabar, de la Dortmund, a răscumpărat Federația Germană de Fotbal cu primul triumf la Cupa Mondială la această categorie de vârstă, cu o victorie cu 4-3 la penalty-uri.

"Suntem campioni europeni și mondiali", a declarat antrenorul Christian Wück. "Sunt incredibil de mândru că pot antrena această echipă".

Revanșa finalei Campionatului European de la Surakarta a fost 2-2 după 90 de minute, în urma golurilor lui Paris Brunner de la Dortmund (minutul 29/penalty) și Noah Darvich de la Barça (51), Saimon Bouabré (53) primind gol - mai ales când Winners Osawe a primit un cartonaș galben (69). După ce Mathis Amougou a făcut 2:2 (85'), echipa germană s-a salvat cu ultimul strop de forță pentru loviturile de departajare. Acolo, nebunia fotbalistică și-a urmat cursul.

Bastien Meupiyou nu a reușit să îl învingă pe Heide, iar Nhoa Sangui a nimerit partea superioară a barei transversale. De partea germană, Eric da Silva Moreira și Brunner nu au reușit să înscrie. Când și la penalty-uri s-a ajuns în prelungiri, Heide a fost prea puternic pentru Tidiam Gomis.

Neînvinsă la Campionatul European și la Cupa Mondială

Neînvinsă la Campionatul European, neînvinsă la această Cupă Mondială din Indonezia - o generație DFB plină de speranță și-a încununat povestea emoționantă cu un succes aplaudat exuberant pe stadionul Manahan. Echipa antrenorului național Christian Wück a oferit o prestație pasională împotriva Grande Nation și s-a putut baza din nou pe talentele individuale. Pentru prima dată, o campioană europeană a sărbătorit și titlul de campioană mondială.

"Le-am spus băieților că se imortalizează. Este un sentiment incredibil de fericire", a declarat Wück la RTL după ultimul meci pe care echipa l-a jucat împreună în această constelație.

Se bazează din nou pe Brunner

La fel ca în cazul golului său victorios împotriva Spaniei în sferturile de finală și ca și în cazul prestației sale extraordinare în meciul de penalty-uri cu Argentina din semifinale, se poate conta din nou pe Brunner pentru a marca. El a transformat cu încredere un penalty acordat după o revizuire video îndelungată. După ce Darvich a făcut 2:0, colegii săi s-au aruncat asupra marcatorului cu sentimentul de a fi câștigat Cupa Mondială. Franța a ripostat aproape imediat și a făcut Germania să sufere mult timp.

În zilele de Cupă Mondială din Asia de Sud-Est, echipa lui Brunner a impresionat prin clasă individuală, unitate de echipă și "virtuțile germane" la care antrenorul lor îi place să se refere. După performanțele lamentabile ale naționalei de seniori, adolescenții au încântat Germania fotbalistică în drumul lor spre finală - și cu atât mai mult acolo, la 26 de grade și 90 la sută umiditate. La 11.000 de kilometri distanță de casă, tinerii s-au lăsat purtați în stilul unei echipe de turneu.

În prima finală germană la această categorie din 1985, când încă se juca cu echipe U16, echipa condusă de căpitanul Darvich de la FC Barcelona a preluat inițiativa încă de la început. Brunner & Co. au avut cele mai bune momente în ofensivă în prima repriză, în timp ce în defensivă s-au apărat cu hotărâre în fața eroului din penalty Heide. Portarul de la SpVgg Unterhaching a fost din nou preferat portarului obișnuit Max Schmitt (FC Bayern), care a fost bolnav în ultima vreme și nu era încă în deplinătatea forțelor. Heide a apărat cu brio de fiecare dată - și s-a bucurat de specialitatea sa de penalty-uri ca la carte.

Meciul capătă și mai mult ritm după pauză

Președintele FIFA, Gianni Infantino, a ascultat pe stadion cele două minute de analiză video efectuate de arbitrul Espen Eskås înainte de scorul de 1-0. Un penalty pentru Germania, a anunțat arbitrul după o scenă complicată. Bilal Yalcinkaya, de la Hamburger SV, fusese doborât de Aymen Sadi, iar eventualele poziții de offside trebuiau, de asemenea, să fie verificate. Brunner, care a fost distins cel mai bun jucător al anului în acest an, și-a asumat responsabilitatea. Supertalentul de la BVB, care a fost suspendat recent de la club din cauza unui incident, a transformat fără probleme. Ulterior, norocul său s-a terminat.

Finala a căpătat și mai mult ritm după pauză. După golurile celor două echipe, Osawe, de la Leipzig, a primit un cartonaș galben (69'). Spre deosebire de superioritatea clară a echipei germane din prima repriză, Franța a acumulat acum presiune și a presat tot mai mult pentru următorul gol. La fel ca împotriva Argentinei, a urmat un thriller - și încă o dată Germania a impresionat cu nervii săi de oțel.