Antrenorul Toni Söderholm din Munchen. Echipa sa a încheiat cu succes prima manșă a 16-imilor de....aussiedlerbote.de
Antrenorul Toni Söderholm din Munchen. Echipa sa a încheiat cu succes prima manșă a 16-imilor de finală din Liga Campionilor..aussiedlerbote.de

Campionii de hochei pe gheață de la Munchen câștigă Liga Campionilor

Campioana Germaniei la hochei pe gheață, EHC Red Bull Munchen, a sărbătorit o victorie în prima manșă a 16-imilor de finală ale Ligii Campionilor. Echipa antrenorului Toni Söderholm s-a impus cu 3:2 (2:0, 0:0, 1:2), miercuri seara, pe teren propriu, în fața campioanei Elveției, Genève-Servette HC. În fața a 3027 spectatori de pe Stadionul Olimpic de Gheață, Nicolas Krämmer (minutul 5), Chris De Sousa (minutul 6) și Ben Smith (minutul 53) au marcat golurile gazdelor. Pentru elvețieni au marcat Sakari Manninen (min. 48) și Daniel Winnik (min. 59). Meciul retur se va juca în Elveția, la 22 noiembrie.

Acesta a fost primul meci competitiv dintre cele două echipe. În urmă cu câțiva ani, în cele trei întâlniri test, se înregistraseră o înfrângere și două victorii.

ERC Ingolstadt suferise o înfrângere cu 4-1 în fața suedezilor de la Växjö Lakers în prima manșă a 16-imilor de finală. Manșa secundă va avea loc pe 21 noiembrie.