Campioana Munchen, după victoria din prima etapă: Nu vă lăsați înfrânți

Este primul pas spre sferturile de finală, nimic mai mult. Campioana Germaniei la hochei pe gheață, Red Bull Munchen, se pregătește pentru o a doua etapă dificilă. Antrenorul avertizează.

Un puc este lovit..aussiedlerbote.de

După ce a făcut primul pas în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la hochei pe gheață, antrenorul Toni Söderholm a avertizat asupra părții secunde. "Cred că adversarii noștri vor să se răzbune. Sunt o echipă puternică acasă", a declarat fostul selecționer național. Campioana Germaniei la hochei pe gheață a sărbătorit miercuri seară victoria cu 3-2 în fața campioanei Elveției, Genève-Servette HC, în prima manșă a 16-imilor de finală.

În fața a 3027 spectatori prezenți pe Stadionul Olimpic de Gheață, Nicolas Krämmer (minutul 5), Chris De Sousa (minutul 6) și Ben Smith (minutul 53) au marcat golurile gazdelor. Pentru elvețieni au marcat Sakari Manninen (min. 48) și Daniel Winnik (min. 59). Meciul retur se va juca în Elveția, la 22 noiembrie. Se așteaptă la o "atmosferă bună", a declarat Söderholm. Înainte de actuala sa perioadă la Munchen, finlandezul a lucrat la Berna și cunoaște foarte bine Elveția. "Trebuie să fim pregătiți", a spus jucătorul de 45 de ani.

Acesta a fost primul meci competitiv între cele două echipe. În urmă cu câțiva ani, în trei meciuri test, se înregistrase o înfrângere și două victorii. În Liga Campionilor, Munchen și-a îmbunătățit recordul la un total de 41 de victorii în 69 de meciuri.

"Am început foarte bine și am fost foarte determinați. Ne-am creat multe ocazii și în repriza a doua. Bineînțeles că nu suntem mulțumiți de golurile pe care le-am primit, dar în ansamblu a fost o prestație bună", a declarat Söderholm. "Trebuie să ne menținem jocul în partea a doua și să nu ne lăsăm înfrânți".

ERC Ingolstadt a suferit o înfrângere cu 4-1 în fața suedezilor de la Växjö Lakers în prima manșă a 16-imilor de finală. Manșa secundă va avea loc pe 21 noiembrie. Adler Mannheim este, de asemenea, amenințată cu eliminarea. De opt ori campioana Germaniei la hochei pe gheață a pierdut marți cu 1:4 (1:2, 0:0, 0:2) pe terenul celor de la Rapperswil-Jona Lakers. Sferturile de finală vor avea loc la începutul și mijlocul lunii decembrie. Ele vor continua apoi în noul an.