Marek Sotola trimite mingea peste poartă..aussiedlerbote.de

BR Volei smulge un punct de la Ankara

Volei Berlin a reușit o mică surpriză în Liga Campionilor. Deși campioana Germaniei la volei a pierdut cu 2:3 (25:19, 21:25, 25:19, 25:19, 27:29, 10:15) pe terenul celor de la Halkbank Ankara, miercuri, în cea de-a doua zi de meci din faza grupelor, a smuls în mod neașteptat un punct de la marea favorită, grație celor două seturi câștigate.

Chiar mai mult a fost posibil pentru vizitatorii puternici și combativi, dar au ratat două mingi de meci în setul al patrulea pentru a se impune cu 3:1. Următorul adversar al voleibalistelor în clasa regină este echipa italiană GSD Piacenza, ocupanta locului trei, peste două săptămâni, tot în deplasare.

BR Volleys a impresionat pe tot parcursul meciului cu o prestație ireproșabilă la Ankara. Timothee Carle și atacantul în diagonală Marek Sotola și-au dovedit puterea ofensivă. Mijlocașul Timo Tammemaa le-a pus în repetate rânduri probleme adversarilor prin apărarea consistentă a blocajului și prin serviciile sale puternice.

Voleibaliștii au avut nevoie de nervi de oțel în setul al treilea. După minute de discuții, o contestație a fost decisă foarte controversat în favoarea turcilor. În loc de 18:15, scorul a fost doar 17:16, dar după ce Earvin N'Gapeth de la Ankara a primit cartonașul roșu pentru proteste, berlinezii s-au distanțat din nou cu 22:17 la scurt timp.

În setul al patrulea, oaspeții nu au reușit să valorifice două mingi de meci pentru a se impune cu 3:1 și au fost nevoiți să se recunoască învinși la a treia minge de set a adversarilor lor, după inconsecvențe într-o tentativă de apărare. Ankara a dominat apoi clar tie-break-ul.