BR Volei, în rollercoaster spre finala Cupei

Pentru a treia oară, tie-break-ul într-un meci de cupă dintre BR Volleys și Lüneburg a trebuit să decidă cine va evolua. Campioana în exercițiu de la Berlin pornește acum ca favorită în finală.

VfB Friedrichshafen se luptă cu Lüneburg pentru un loc în finala campionatului german. Foto:.aussiedlerbote.de

Volei - BR Volei, în rollercoaster spre finala Cupei

Meciurile de cupă de volei dintre Berlin Volleys și SVG Lüneburg nu sunt, evident, lipsite de spectacol. Miercuri, în semifinala de la Max-Schmeling-Halle, pentru a treia oară consecutiv, tie-break-ul a decis deznodământul între cele două echipe. "A fost un meci ciudat, cu multe suișuri și coborâșuri", a declarat după aceea căpitanul Volleys, Ruben Schott, comentând victoria echipei sale cu 3:2 (25:20, 21:25, 25:19, 16:25, 15:11). Antrenorul lui Lüneburg, Stefan Hübner, a comentat: "Întregul meci a fost un pic ciudat".

Apărătorii cupei din capitală se vor confrunta acum cu Volleys Herrsching în finala din 3 martie, la Mannheim. Vor fi prezenți aproximativ 10.000 de spectatori. "Aștept cu nerăbdare această etapă", a declarat mijlocașul berlinez Timo Tammemaa.

A fost pentru a treia oară din 2018 când BR Volleys a trebuit să înfrunte Lüneburg în competiția de cupă. Toate cele trei meciuri au parcurs distanța maximă. În prima confruntare de la Hamburg, berlinezii au pierdut cu 3:2 în semifinală, după ce au condus cu 2:0 la seturi. În sezonul trecut, clubul din capitală s-a impus cu 3:2 pe teren propriu în sferturile de finală, tie-break-ul încheindu-se doar cu 27:25 la a douăsprezecea minge de meci.

De data aceasta, meciul a fost un adevărat rollercoaster pentru ambele echipe. Voleibalistele de la BR au dominat primul și al treilea set, dar adversarele lor au fost dominante în reprizele a doua și a patra. "Apoi am fost din nou mult mai consistente în tie-break", a declarat Schott. Marek Sotola, cel mai bun atacant al Berlinului, cu 30 de puncte, a fost în cele din urmă mulțumit: "Nu am renunțat niciodată și am luptat până la final".

BR Volei, echipa de volei din Bundesliga, meciurile din 2023/24 Volleyball Bundesliga 2023/24, echipele din Cupa DVV, meciuri