BG Göttingen ratează victoria la Bilbao în ultima secundă

În primul meci din faza a doua a grupelor din Fiba Europe Cup, echipa de baschet din Göttingen are de jucat la Bilbao. Pentru favoritele la primul loc, decizia se va lua până la ultima aruncare.

Jucătorii caută o minge de baschet. Foto:.aussiedlerbote.de

Cupa Europei - BG Göttingen ratează victoria la Bilbao în ultima secundă

BG Göttingen nu a reușit să producă o surpriză la startul celei de-a doua etape din grupele Fiba Europe Cup. În primul meci de miercuri seara, clubul de baschet din Bundesliga a fost învins cu 73:75 (45:44) de clubul spaniol Surne Bilbao Basket, considerat unul dintre favoriți, în ciuda unei prestații solide.

Echipa antrenorului principal Olivier Foucart a avut un start slab. Echipa gazdă a condus cu 11:2 după mai puțin de cinci minute, dar clubul din Saxonia Inferioară s-a îmbunătățit pe măsură ce jocul a avansat și a egalat la 15:15 în primul sfert, grație unei triple a lui Umoja Gibson. Bilbao s-a distanțat din nou la jumătatea reprizei a doua, dar BG nu s-a lăsat scuturat și a revenit din nou în joc.

Acțiunea de pe teren s-a repetat și după pauză. Bilbao a reușit să se desprindă din nou ușor în avantaj, dar Göttingen a egalat cu șase minute înainte de final (64:64). Meciul a fost decis în cele din urmă cu o secundă înainte de final, când Fedor Zugic (16 puncte), cel mai bun marcator al lui Göttingen, dintre toți jucătorii, a ratat o aruncare de două puncte și scorul a fost 73:74. De partea cealaltă, Thijs De Ridder a marcat ultimele puncte cu o aruncare liberă.