BBL: Towers sărbătoresc a șasea victorie la MBC

În sezonul trecut, Veolia Towers Hamburg a pierdut cu 80:123 la MBC, iar echipa hanseatică a vrut să întoarcă favoarea. Și au reușit - cu o victorie la limită.

Aleksander Dziewa (M) de la Hamburg în acțiune. Foto:.aussiedlerbote.de

Baschet Bundesliga - BBL: Towers sărbătoresc a șasea victorie la MBC

Veolia Towers Hamburg și-a apărat cu succes poziția de playoff în clasamentul Ligii Germane de Baschet, cu a șasea victorie în al zecelea meci. Echipa antrenorului principal Benka Barloschky s-a impus cu 86:81 (51:38), sâmbătă seara, la Mitteldeutscher Basketball Club, luându-și astfel revanșa pentru înfrângerea din sezonul trecut, 80:123, de la Weißenfels. Cel mai bun marcator al oaspeților a fost Aleksander Dziewa (17 puncte).

Tot Dziewa a fost cel care i-a adus pe turneni în avantaj cu un coș de trei puncte reușit după doar 20 de secunde. Cu toate acestea, formația gazdă a dominat dezbaterile pe o mare parte din restul primului sfert și avea deja zece puncte avans la un moment dat. Totuși, clubul Hanseatic nu s-a lăsat impresionat de acest lucru, a preluat controlul în repriza a doua și a deschis o diferență clară până la pauză. S-a remarcat în special Jonas Wohlfahrt-Bottermann, care a fost cel mai bun marcator al Towers în acest moment, cu zece puncte.

După un început bun de repriză secundă, clubul Hanseatic a avut apoi probleme în a ține la distanță MBC. Avantajul scăzuse la cinci puncte cu două minute înainte de final. Cu toate acestea, Towers și-a păstrat curajul. Aljami Durham a reușit două aruncări libere cu 14 secunde înainte de final pentru a decide meciul.