Bayer iernează ca favorită în cupă: Wirtz a ieșit accidentat

Din punct de vedere sportiv, Bayer Leverkusen și-a făcut datoria în 16-imile de finală ale Cupei contra divizionarei secunde Paderborn. Cu toate acestea, înlocuirea lui Florian Wirtz din cauza unei accidentări a umbrit atmosfera.

Exequiel Palacios, de la Leverkusen, sărbătorește golul de 2-0. Foto..aussiedlerbote.de

Cupa DFB - Bayer iernează ca favorită în cupă: Wirtz a ieșit accidentat

Bayer Leverkusen s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei DFB, în ciuda grijilor legate de accidentarea lui Florian Wirtz, și pornește ca favorită în restul competiției. Liderul din Bundesliga a trecut cu greu doar de sarcina obligatorie din 16-imile de finală, miercuri seară, în fața vicecampioanei diviziei secunde brașovene SC Paderborn, cu 3:1 (2:0). În urma eliminării câștigătoarei recordului FC Bayern Munchen și a campioanei în exercițiu RB Leipzig, Bayer este acum considerată a avea cele mai mari șanse de a câștiga titlul. După 21 de meciuri competiționale în acest sezon, Werkself este încă neînvinsă, cu 19 victorii.

Marele dezavantaj pentru Leverkusen a fost pierderea prin accidentare a internaționalului Wirtz, care a fost nevoit să părăsească terenul după ce a fost lovit cu piciorul în călcâi (minutul 44). Wirtz a reușit să își facă apariția ulterior, dar a fost condus la vestiare cu fața contorsionată de durere și susținut de doi îngrijitori. Bayer a scris inițial că jucătorul de 20 de ani a primit o "lovitură dureroasă la gleznă".

Golurile pentru Bayer au fost marcate de Victor Boniface (12), cu al 14-lea său gol în competiție de la transferul său din vară, de argentinianul Exequiel Palacios (29), campion mondial, și de Patrik Schick, la 12 minute după înlocuirea sa (87). Paderborn, care se impusese cu 3-1 la SC Freiburg în runda precedentă și al cărei antrenor Lukas Kwasniok a condus-o pe 1. FC Saarbrücken în semifinale ca primă echipă din divizia a patra în 2020, redusese din diferență prin Sebastian Klaas (83'). Cu toate acestea, nu a fost suficient pentru a treia prezență în sferturi de finală din istoria clubului, după 2018 și 2019.

Ca și în Europa League, antrenorul luiLeverkusen, Xabi Alonso, a făcut mai multe rotații și a schimbat titularii în cinci posturi. Kwasniok trimisese un semnal în weekend prin schimbarea a șapte jucători și a anunțat, de asemenea, că portarul titular Jannik Huth va fi înlocuit cu Pelle Boevink până la pauza de iarnă. Huth nu s-a aflat miercuri în echipă. "El nu este bolnav sau accidentat, ci împiedicat să joace din motive personale", a anunțat SCP: "Va reveni în echipă cât mai curând posibil!"

Echipa lui Paderborn a avut un start curajos, conform naturii sale, cu siguranță mult mai curajos decât al vicecampioanei Borussia Dortmund în remiza 1-1 de duminică de pe BayArena. Cu toate acestea, a fost imposibil să împiedice Leverkusen să domine clar jocul. Și nici 1:0 timpuriu nu a putut. După o centrare a împrumutatului lui Bayern, Josip Stanisic, Boniface a transformat cu un șut direct spectaculos. Când Palacios a marcat de la 18 metri după mai puțin de o jumătate de oră, meciul era practic decis.

Leverkusen și-a creat și mai multe ocazii după pauză, chiar și fără Wirtz. Boevink a apărat bine la Alejandro Grimaldo (50') și Boniface (51'), iar Jonas Hofmann a fost în offside când a marcat (53'). Paderborn a presat din nou pe final și a continuat să creadă că are o șansă. Ultimul gol a creat pentru scurt timp tensiune, pe care Schick a anulat-o rapid.