Bastionul BVB rezistă timp de 74 de minute: Boniface salvează seria lui Bayer

Borussia Dortmund a fost la un pas de a-i administra liderului din Bundesliga, Bayer Leverkusen, prima înfrângere în cel de-al 20-lea meci competițional al sezonului. Dar Victor Boniface a salvat un punct pentru Werkself.

Echipa lui Leverkusen, condusă de Florian Wirtz (centru), a cedat puncte pentru a doua oară în....aussiedlerbote.de
Echipa lui Leverkusen, condusă de Florian Wirtz (centru), a cedat puncte pentru a doua oară în acest sezon. Foto:.aussiedlerbote.de

Ziua 13 - Bastionul BVB rezistă timp de 74 de minute: Boniface salvează seria lui Bayer

Borussia Dortmund poate că a făcut ca liderul neînvins al campionatului, Bayer Leverkusen, să se clatine, dar nu a fost doborât.

Golul luiVictor Boniface din minutul 79 al meciului încheiat la egalitate 1:1 (0:1) a salvat-o pe Leverkusen de la prima înfrângere în cel de-al 20-lea meci al sezonului și a asigurat că avansul de zece puncte față de a doua clasată, Dortmund, rămâne intact. Prin urmare, Werkself rămâne principala rivală în cursa pentru titlu a campioanei en-titre, FC Bayern Munchen, care are acum cu trei puncte mai puțin în urma meciului anulat cu Union Berlin. Cu toate acestea, Bayer a cedat puncte pentru prima dată în 14 meciuri competitive consecutive.

Fundașul norvegian Julian Ryerson (5) îi dăduse lui Dortmund un avantaj timpuriu, la cinci zile după lovitura de stat cu 3-1 în Liga Campionilor, pe terenul giganților italieni AC Milan. Bastionul defensiv al BVB, organizat din nou de excepționalul Mats Hummels, a rezistat timp de 74 de minute până când Boniface a marcat. Cu toate acestea, BVB se confruntă acum cu următoarele meciuri cruciale în cupă, la surprinzătoarea echipă Stuttgart, și în campionat, împotriva câștigătoarei cupei, RB Leipzig.

Bayer, în urmă acasă pentru prima dată în acest sezon

Ambele echipe au intrat în meci cu un plan clar, iar după mai puțin de cinci minute împărțirea rolurilor a devenit și mai clară. După ce BVB a avut mult timp mingea în propriile rânduri și a întrerupt două tentative de atac, Marco Reus a pasat, Niclas Füllkrug a făcut degajarea, iar Ryerson nu i-a dat nicio șansă lui Lukas Hradecky. Leverkusen a fost condusă acasă pentru prima dată în acest sezon.

Iar meciul a fost clar cel târziu din acel moment. BVB a fost neobișnuit de adâncă, dar a fost organizată disciplinat de Hummels și a închis bine spațiile cu încrederea defensivă din victoria de la Milano. Leverkusen, care a aliniat același 11 de start pentru a noua oară în ziua a 13-a, a încercat să găsească goluri cu o posesie ridicată și o mișcare laterală constantă, dar a reușit rareori la început.

Golul de vis al lui Wirtz nu contează

Bayer a pătruns deseori pe bandă, în special pe dreapta prin Jeremie Frimpong, dar zona de pedeapsă nu a fost de obicei suficient de aglomerată. Cu toate acestea, egalarea părea să fie în cărți atunci când centrarea lui Frimpong a fost eliminată aproape prin toată suprafața de pedeapsă, iar Wirtz a trimis un șut din întoarcere sub transversală (45.+1). Un gol de vis - dar care nu a contat din cauza faptului că Victor Boniface a fost declarat în offside.

Presiunea crescuse, iar BVB era acum fericită să intre la pauză nevătămată. Un alt cusur: Dortmund nu mai marcase un contraatac periculos de la golul de deschidere. Iar la primul, la scurt timp după pauză, Jamie Bynoe-Gittens i-a permis lui Odilon Kossounou să îl calce în picioare (51').

Alonso cu o mână norocoasă

În apărare, vizitatorii au părut la fel de solizi după pauză ca și în prima jumătate de oră. Iar Hummels a devenit din ce în ce mai mult turnul de apărare. Scena din minutul 62, când a blocat în ultima secundă un șut al campionului mondial argentinian Exequiel Palacios, a fost simbolică.

Dar asta nu putea continua la nesfârșit, iar Alonso a dovedit că a avut mână norocoasă. Spaniolul l-a introdus în teren pe atacantul Patrik Schick, care a făcut munca de bază pentru egalare câteva secunde mai târziu.