Baschetbaliștii din Munchen înving din nou în Euroligă

Seria de victorii a echipei de baschet FC Bayern Munchen continuă. După un meci dramatic, Bayern a ieșit victorioasă pentru a treia oară consecutiv.

Carsen Edwards (dr) din Munchen în acțiune. Foto:.aussiedlerbote.de

Sport - Baschetbaliștii din Munchen înving din nou în Euroligă

Echipa de baschet a lui FC Bayern Munchen și-a prelungit mica serie de victorii în Euroligă. Echipa din Munchen s-a impus cu 91:84 (76:76, 39:44), după prelungiri, marți seara, în fața echipei Olimpia Milano. A fost a șasea victorie a clubului din Bundesliga în al doisprezecelea meci în prima ligă. Carsen Edwards a fost cel mai bun marcator, cu 32 de puncte.

Primul sfert a fost echilibrat. Niciuna dintre echipe nu a reușit să se distanțeze. După ce a fost condusă ușor, Bayern a făcut un pas înainte și a condus la pauză. Echipa gazdă a fost mai eficientă, în special la recuperări. Procentul de aruncări putea fi îmbunătățit în acest moment. Doar puțin peste jumătate din aruncările de două puncte au intrat în coș. Au fost și mai puțin precise de afară.

Meciul a rămas strâns și după pauză. Munchen a cedat numeroase mingi pierdute în ultimele minute ale reprizei a treia, dar a reușit totuși să ia un avantaj strâns în ultimul sfert. Acesta a început cu o egalare a lui Milan. Bayern nu a fost inițial impresionată de acest lucru. Italienii s-au distanțat ușor la jumătatea sfertului. Serge Ibaka a forțat prelungirile cu o aruncare de trei puncte cu doar câteva secunde înainte de final. Bayern s-a impus grație unui Edwards remarcabil, care a marcat unsprezece din cele 15 puncte.