Baschetbaliștii de la Ulm suferă prima înfrângere acasă

Jucătorii caută o minge de baschet..aussiedlerbote.de

La finalul primului tur al EuroCup, echipa de baschet a ratiopharm Ulm a suferit prima înfrângere pe teren propriu în Cupa Europei. Campioana în exercițiu a Germaniei a pierdut miercuri cu 84:89 (33:53) în fața celor de la JL Bourg en Bresse, în ciuda unei reveniri în forță. Echipa antrenorului principal Anton Gavel câștigase anterior toate cele patru meciuri disputate pe teren propriu în EuroCup. Ulm a întrerupt, de asemenea, o serie de cinci victorii consecutive în toate competițiile.

Ulm a marcat puncte ușoare în debutul meciului datorită atacurilor rapide, dar a avut probleme pe semicerc. Vizitatorii au egalat la 17:17 la pauză, grație mai multor aruncări de trei puncte. Ulm a început greșit repriza secundă, cu un deficit de 2:13, deoarece echipa locală nu a reușit să se pună în mișcare nici în atac, nici în apărare. Drept urmare, clubul din Liga Germană de Baschet avea să cedeze cu 33:53 la pauză.

Ulm s-a apărat mai intens în repriza a treia și a forțat o serie de recuperări, reducând deficitul la o singură cifră grație unui parțial de 14:0. În ultima repriză, tânărul talent francez de 18 ani Pacome Dadiet (14 puncte) și Thomas Klepeisz (20 de puncte) au adus echipa locală și mai aproape, iar Ulm a redus deficitul la 74:76 cu puțin mai puțin de patru minute înainte de final. Totuși, campionii germani nu au mai putut întoarce meciul, deoarece Juan Nunez a ratat o aruncare de trei puncte pentru a egala cu patru secunde înainte de final.