Baschetbaliștii de la Ludwigsburg își iau revanșa în fața celor de la Sassari

Antrenorul de baschet Josh King..aussiedlerbote.de

MHP Riesen Ludwigsburg și-a luat revanșa în Liga Campionilor pentru înfrângerea de pe teren propriu cu 79:89 în fața lui Banco di Sardegna Sassari, în urmă cu două săptămâni. Clubul din Liga Germană de baschet s-a impus miercuri în Sardinia cu 97:80 (54:41) și are astfel de partea sa și comparația directă cu Sassari. Șvabii au acum un bilanț de 2:2 victorii în cupele europene.

Ludwigsburg a avut un start concentrat, a cedat puține mingi pierdute și a găsit finalizări bune în apropierea coșului. Vizitatorii au extins un avantaj de 24:18 după primul sfert la două cifre pentru prima dată trei minute mai târziu. De asemenea, clubul din Suabia a marcat mai bine de afară în repriza a doua, reușind 30 de puncte și conducând cu 54:41 la pauză.

Ludwigsburg și-a menținut ritmul după pauză, deschizând sfertul al treilea cu un parțial de 12:0. Ludwigsburg s-a luptat cu apărarea zonală a lui Sassari în ultima perioadă, iar avansul său s-a redus la 12 puncte. Cu toate acestea, vizitatorii au produs răspunsul potrivit cu două aruncări de trei puncte reușite. Jayvon Graves (20 de puncte) și Eddy Edigin (douăsprezece puncte, zece recuperări) au fost cei mai buni jucători ai lui Ludwigsburg.

În turul preliminar au mai rămas două zile de joc, doar câștigătoarele grupelor Ligii Campionilor fiind calificate direct în faza a doua a grupelor. Echipele de pe locul al doilea și al treilea trebuie să supraviețuiască unei așa-numite faze de "play-in" pentru a avansa. AEK Atena este în prezent liderul grupei D a lui Ludwigsburg, cu un bilanț de 4 victorii la 0.