Baschetbaliștii de la Göttingen ajung în faza următoare a Cupei Europei

Fanii lui Göttingen stau în tribune cu eșarfele lor..aussiedlerbote.de

Echipa de baschet BG Göttingen a ajuns în a doua fază a grupelor din Cupa Europei. Clubul din Bundesliga s-a impus clar miercuri cu 102:69 (41:33) pe terenul lui Keravnos BC din Cipru și și-a asigurat primul loc în Grupa I. Clubul din Saxonia Inferioară a obținut cinci victorii și a pierdut unul din cele șase meciuri din grupă. Următoarea rundă începe pe 6 decembrie.

Echipa antrenorului Olivier Foucart a dominat meciul din Cipru încă de la început. Germanii de Nord conduceau deja cu opt puncte la pauză. Echipa din Göttingen și-a mărit avantajul după pauză și și-a adjudecat cu ușurință victoria de care avea nevoie în final. Cel mai bun marcator al oaspeților a fost Zach Ensminger, cu 19 puncte.