Baschetbaliștii de la Bayern se impun pe terenul nou-promovatei Vechta

Un meci de top între promovata Vechta și fosta campioană Bayern pare ciudat. Echipa din Munchen a sfidat echipa surpriză, în ciuda unui volum de muncă neobișnuit de mare.

Antrenorul principal al lui Bayern, Pablo Laso, jubilează..aussiedlerbote.de

Echipa de baschet a lui FC Bayern Munchen a oprit nou-promovata Rasta Vechta și a obținut o victorie în deplasare în primul meci din Bundesliga. Echipa antrenorului principal Pablo Laso s-a impus duminică cu scorul strâns de 85:81 (40:39), provocând prima înfrângere pe teren propriu a lui Vechta după 29 de victorii consecutive. Cei mai buni marcatori ai Munchenului au fost Carsen Edwards (24 de puncte) și Devin Booker (17). Munchen a pus bazele succesului său cu un sfert trei puternic, în special. Tommy Kuhse a marcat 20 de puncte pentru clubul din Saxonia Inferioară.

Bayern supraviețuise joi seară unei bătălii de 50 de minute la Villeurbanne, în Euroligă. Cu toate acestea, cele două reprize de prelungiri nu au părut să conteze prea mult pentru favoriții de duminică, în Rasta Dome, care a fost plin până la refuz. Vechta a fost până acum echipa surpriză a actualului sezon.

După înfrângerea de acasă cu Bayern, ambele au acum un bilanț de șase victorii și trei înfrângeri. Prin urmare, cluburile se află în curs de calificare în play-off. Campioana în exercițiu, Ratiopharm Ulm și Niners Chemnitz, s-au descurcat și mai bine până acum și au obținut fiecare câte opt victorii din nouă meciuri.