Baschetbaliștii de la Bayern reușesc o surpriză în fața celor de la Bologna

Echipa de baschet a lui FC Bayern Munchen rămâne pe drumul spre succes. Joi, clubul de baschet din Bundesliga a învins formația Virtus Bologna, ocupanta locului trei în Euroligă, cu 90:76 (44:46), înregistrând a patra victorie consecutivă în toate competițiile. Echipa lui Pablo Laso a obținut a...

Antrenorul principal al lui Bayern, Pablo Laso, sărbătorește. Foto:.aussiedlerbote.de

München - Baschetbaliștii de la Bayern reușesc o surpriză în fața celor de la Bologna

Echipa de baschet a lui FC Bayern Munchen rămâne pe drumul spre succes. Joi, clubul de baschet din Bundesliga a învins formația Virtus Bologna, ocupanta locului trei în Euroligă, cu 90:76 (44:46), înregistrând a patra victorie consecutivă în toate competițiile. Echipa lui Pablo Laso a obținut a cincea victorie în unsprezece meciuri în Cupa Europei, iar Bayern a câștigat două meciuri consecutive în Euroligă pentru prima dată în acest sezon. Serge Ibaka, un jucător cu vechime în NBA, a strălucit cu 24 de puncte și 13 recuperări.

În fața selecționerului naționalei de baschet a Germaniei, Gordon Herbert, și a antrenorului de fotbal al lui Bayern, Thomas Tuchel, Munchenul nu a reușit inițial să pună stăpânire pe ofensiva lui Bologna: oaspeții au marcat 28 de puncte în primul sfert și și-au construit un avantaj de opt puncte. În repriza a doua, Bayern a ezitat și ea inițial în ofensivă, iar diferența a crescut la 14 puncte. Cu toate acestea, campionul mondial de baschet Isaac Bonga (zece puncte, opt recuperări) și Serge Ibaka au readus Munchenul la 44:46 la pauză.

Tot Ibaka a fost cel care a adus Munchenului primul avantaj la jumătatea sfertului al treilea. Echipa gazdă a părut acum mai stabilă în apărare, a marcat frecvent aruncări libere în atac, a dominat duelul recuperărilor și avea un avantaj de 70:66 la intrarea în ultima perioadă. Bayern a deschis pentru prima dată o diferență de două cifre cu puțin mai puțin de șase minute înainte de final și a produs un parțial de 16:2 pentru a decide meciul.