Baschetbaliștii de la Bayern pierd meciul din deplasare la Kaunas

Serge Ibaka din Munchen în acțiune..aussiedlerbote.de

Echipa de baschet a lui FC Bayern Munchen a suferit următoarea înfrângere în deplasare: Clubul de baschet din Bundesliga a pierdut cu 73:74 (43:41) pe terenul lui Zalgiris Kaunas, vineri, în meciul din Euroligă, ceea ce înseamnă că a pierdut ultimele cinci meciuri disputate în deplasare în toate competițiile. Bayern a încasat coșul decisiv cu nouă secunde înainte de final. A fost a șasea înfrângere în al nouălea meci al sezonului pentru echipa lui Pablo Laso în cupele europene.

La fel ca în precedentele două întâlniri din Euroligă, Leandro Bolmaro, de la Munchen, s-a chinuit să construiască jocul, în timp ce Kaunas a exploatat greșelile lui Bayern și a marcat și un procentaj ridicat de la distanță. Drept urmare, oaspeții au fost conduși cu 18:25 după primul sfert. Bayern a părut mai calmă în repriza a doua datorită jucătorilor de pe bancă și a întors meciul cu un parțial de 13:1 pentru a intra la pauză cu un avantaj de 43:41.

Munchen și-a continuat elanul în repriza a doua și a deschis un ecart de până la nouă puncte. Cu toate acestea, Kaunas și-a regăsit însă ritmul la finalul reprizei a treia și a recăpătat conducerea cu 62:61.

Bayern a petrecut șase minute fără să înscrie în ultima repriză, înainte ca Serge Ibaka (20 de puncte) să înscrie o aruncare de trei puncte și să le ofere oaspeților un avantaj de 73:72 cu 29 de secunde înainte de final. Totuși, Keenan Evans de la Kaunas a adăugat două puncte la pauză, iar Bolmaro a ratat aruncarea victoriei pe ultimul atac.