Baschetbaliștii de la Bayern au obținut o victorie în prelungiri

Un meci curios din Euroliga de baschet se decide în a doua repriză de prelungiri. Un jucător al naționalei asigură a patra victorie a sezonului.

Antrenorul principal al lui Bayern, Pablo Laso, jubilează..aussiedlerbote.de

FC Bayern Munchen ia avânt în Euroliga de baschet după un adevărat thriller. Ambițioasa echipă a antrenorului Pablo Laso s-a impus joi, după două reprize de prelungiri, cu 101:100 (88:88, 74:74, 37:40), într-un meci furibund pe terenul francezilor de la Villeurbanne și a ajuns din nou la mijlocul clasamentului. După zece meciuri disputate în acest sezon, Munchen are un bilanț de 4:6 victorii.

Bayern s-a dovedit a fi mai exactă la început. Clubul din Bundesliga a câștigat primul sfert cu 22:18. Gazdele au reușit să întoarcă meciul până la pauză și au intrat la vestiare cu un avantaj strâns de 40:37. Deficitul s-a mărit la nouă puncte pentru Munchen înainte de ultima repriză (51:60/minutul 30).

Vizitatorii au revenit în joc în sfertul patru cu o îmbunătățire semnificativă. După ce a marcat nouă puncte la rând, Munchen a preluat conducerea cu 73:69 cu două minute înainte de final, dar meciul a intrat în prelungiri deoarece Leandro Bolmaro, de la Bayern, a transformat doar una din două aruncări libere cu șase secunde rămase pe ceas.

Într-o primă repriză de prelungiri palpitantă, Nick-Weiler-Babb a salvat Munchenul cu o aruncare de trei puncte cu puțin timp înainte de final și a dus meciul în cea de-a doua repriză de prelungiri (88:88/45). Campionul mondial Niels Giffey a asigurat victoria 101:100 cu o aruncare liberă reușită.