Aue puternic datorită lui Bear în zăpadă - eșec pentru Halle

Aue pune capăt seriei de înfrângeri acasă pe ninsoare. Halle rămâne în mare pericol.

Marcel Bär, de la Aue, aleargă pe teren..aussiedlerbote.de

În elementul lor

FC Erzgebirge Aue s-a simțit în elementul său pe ninsoare groasă și a pus capăt seriei negative de două înfrângeri anterioare pe teren propriu. Două goluri ale vârfului de afiș Marcel Bär (minutele 14 și 45) au asigurat cea de-a șaptea victorie a sezonului în fața Borussiei Dortmund II, cu 2-0 (2-0), în fața a 6714 spectatori pe stadionul Erzgebirge. "Am avut curse mari pe flancuri. Am exersat asta toată săptămâna și de aceea Dortmund a avut probleme atât de mari. Am avut tot timpul cinci oameni în suprafața de pedeapsă și așa devii periculos", a declarat Bär, sâmbătă, la Magentasport TV.

A existat o scurtă rază de speranță pentru vizitatori după ce Marco Schikora de la Aue a primit cartonașul roșu în minutul 67. Dar zece minute mai târziu, eliminarea fundașului Hendry Blank de la BVB a egalat cifrele de pe teren. "Am dominat complet jocul încă din prima secundă", a declarat antrenorul lui Aue, Pavel Dotchev, referindu-se la cele două goluri anulate de Tim Danhof (10) și Bär (19). "După cartonașul roșu împotriva noastră, jocul a fost brusc mai deschis. Pentru mine, performanța este cea care contează: a fost bine meritată în favoarea noastră". Cu 25 de puncte, Aue se află acum pe locul șapte, la două puncte de locurile de retrogradare, ceea ce îl întristează pe Bär: "Am avut o mică criză de puncte, altfel am fi fost și mai sus."

Înfrângere în lupta pentru retrogradare

Halle FC este în continuare adânc înfiptă în lupta pentru retrogradare. În loc să ajungă din urmă vecinii de la 1. FC Saarbrücken în clasament și să se distanțeze de locurile retrogradabile cu o victorie în fața a 6.289 de spectatori pe stadionul Leuna Chemie, situația rămâne extrem de critică după înfrângerea cu 2-0 în fața șocurilor din Cupa Bayern. "Singurul lucru bun este că acum avem o săptămână englezească, cu meciuri marți și sâmbătă. Trebuie să abordăm următoarele meciuri cu mai mult curaj. Pur și simplu nu am fost capabili să ne creăm nicio ocazie", a declarat Julian Eitschberger, împrumutat de Hertha.

Fostul jucător al Magdeburgului Kai Brünker, în minutul 19, și Boné Uaferro (41) au clarificat situația înainte de pauză. Nici măcar o scurtă perioadă de presiune din partea echipei locale nu a avut succes. Cartonașul roșu primit de Enrique Lofolomo (79') a consfințit cea de-a noua înfrângere a sezonului.