"Ar fi meritat să câștige": Hansa irosește un avantaj de 2:0

Ar fi putut fi un pas mare în lupta pentru retrogradare. Dar FC Hansa nu a reușit să păstreze un avantaj de 2:0 duminică, la Karlsruhe.

Igor Matanovic (al doilea din dreapta) de la Karlsruhe marchează golul care duce scorul la 1-2.....aussiedlerbote.de
Igor Matanovic (al doilea din dreapta) de la Karlsruhe marchează golul care duce scorul la 1-2. foto.aussiedlerbote.de

Bundesliga 2 - "Ar fi meritat să câștige": Hansa irosește un avantaj de 2:0

FC Hansa Rostock a irosit o victorie importantă în deplasare, în lupta pentru retrogradare în a doua ligă germană. Deși a condus cu 2-0, a fost suficient doar pentru o remiză 2-2 (2-1), duminică, pe terenul lui Karlsruher SC.

Cele două goluri încasate de Igor Matanovic (44') și Budu Siwsiwadse (81') au fost precedate de erori defensive grave ale lui Rostock. Junior Brumado (16) și Damian Roßbach (34), fost profesionist la KSC, marcaseră pentru FC Hansa, în fața a 23.159 de spectatori. În urma acestui punct pierdut, avansul lui Rostock față de locurile retrogradabile este acum de doar un punct.

Cu toate acestea, antrenorul lui Hansa, Alois Schwartz, nu a fost prea dezamăgit. "Am jucat o primă repriză foarte bună. Cred că am fi meritat să câștigăm la general. Dar vom lua acest punct cu noi", a spus el. Tehnicianul în vârstă de 56 de ani a antrenat KSC din 2017 până în februarie 2020 și a condus-o la promovarea în a doua divizie în 2019. Antrenorul său secund la acea vreme a fost actualul antrenor al KSC, Christian Eichner.

Karlsruhe a părut inițial nesigur pe sine duminică și nu și-a creat aproape nicio ocazie de gol. Rostock, în schimb, a fost eficientă: Brumado a preluat conducerea încă de la prima ocazie, după o pasă de la puternicul playmaker Svante Ingelsson. Apoi, Roßbach a fost cel care, lăsat singur de apărarea somnoroasă a lui Karlsruhe, a majorat avantajul la 0:2.

După ce Matanovic a redus din diferență cu puțin timp înainte de pauză, după ce Simon Rhein a pierdut posesia, Karlsruhe a intrat mai bine în joc în repriza secundă. Marvin Wanitzek (46) și Matanovic (61) au ratat două mari ocazii de a face 2-2.

Dar, după o scurtă perioadă de presiune, Rostock a preluat din nou controlul și a avut ghinion când arbitrul Manuel Gräfe a anulat al doilea gol al lui Brumado după probe video (63'). Suedezul lui Ingelsson ar fi comis un fault în timpul pregătirii. Cu puțin timp înainte de final, Siwsiwadse a șters praful și a făcut 2:2. Apărarea lui Rostock nu reușise din nou să degajeze mingea din suprafața de pedeapsă.

Echipa Karlsruher SC Tabel al 2-lea Bundesliga Echipa Hansa Rostock Program Hansa Rostock