Alba Berlin ratează surpriza în fața lui Efes Istanbul

La trei zile după victoria de pe teren propriu cu Zalgiris Kaunas, echipa de baschet din Alba Berlin a ratat la limită o nouă surpriză în Euroligă. Joi seară, clubul din Bundesliga a pierdut cu 89:97 (40:37) pe teren propriu în fața campioanei Turciei, Anadolu Efes Istanbul, în fața a 7.116...

Johannes Thiemann de la Alba ține mingea pregătită pentru o aruncare liberă. Foto:.aussiedlerbote.de

Baschet - Alba Berlin ratează surpriza în fața lui Efes Istanbul

La trei zile după victoria de pe teren propriu cu Zalgiris Kaunas, echipa de baschet din Alba Berlin a ratat la limită o nouă surpriză în Euroligă. Joi seară, clubul din Bundesliga a pierdut cu 89:97 (40:37) pe teren propriu în fața campioanei Turciei, Anadolu Efes Istanbul, în fața a 7.116 spectatori, în ciuda unei prestații bune. Alba rămâne astfel ultima clasată din prima ligă. Cei mai buni marcatori ai Berlinului au fost campionul mondial Johannes Thiemann, cu 31 de puncte, și Gabriele Procida, cu 16.

După o primă repriză de echilibru, Alba s-a distanțat în primul sfert. Echipa gazdă, căreia îi lipsește în continuare cvartetul accidentat format din Sterling Brown, Matt Thomas, Louis Olinde și Ziga Samar, a întâmpinat mari dificultăți în ofensivă - mai ales sub coș. Berlinul s-a distanțat la 21:29 la începutul reprizei a doua.

Totuși, apoi și-au intensificat jocul, iar Thiemann și Procida și-au intrat în ritm. Cei doi au marcat 31 din cele 40 de puncte ale echipei lor doar în prima repriză. De asemenea, au fost foarte consecvenți în apărare. Au preluat din nou conducerea cu puțin timp înainte de pauză (36:32).

Berlinul a reușit să își mențină avantajul mult timp după pauză. Cu toate acestea, Efes a revenit în avantaj la finalul sfertului al treilea datorită aruncărilor sale reușite de trei puncte. Avantajul s-a schimbat acum de la un capăt la altul. Cu toate acestea, oaspeții au reușit apoi să se distanțeze la 89:82 cu 139 de secunde înainte de final. Alba nu a mai fost capabilă să contracareze acest lucru.