Alba Berlin oprește seria negativă în fața lui Zalgiris Kaunas

Echipa de baschet din Alba Berlin și-a oprit seria negativă. După ce a pierdut șase meciuri competitive la rând, berlinezii, în inferioritate numerică, s-au impus cu 64:62 (25:28), marți seară, pe teren propriu, în fața a 5566 de spectatori, în fața campioanei seriei lituaniene Zalgiris Kaunas,...

Johannes Thiemann de la Alba ține mingea pregătită pentru o aruncare liberă. Foto:.aussiedlerbote.de

Baschet - Alba Berlin oprește seria negativă în fața lui Zalgiris Kaunas

Echipa de baschet din Alba Berlin și-a oprit seria negativă. După ce a pierdut șase meciuri competitive la rând, berlinezii, în inferioritate numerică, s-au impus cu 64:62 (25:28), marți seară, pe teren propriu, în fața a 5566 de spectatori, în fața campioanei seriei lituaniene Zalgiris Kaunas, în Euroliga. A fost a doua victorie a Alba în al doisprezecelea meci în prima ligă. Campionul mondial Johannes Thiemann a fost cel mai bun marcator al berlinezilor, cu 16 puncte.

Antrenorul principal Israel a rămas fără cvartetul accidentat format din Sterling Brown, Matt Thomas, Louis Olinde și Ziga Samar. De asemenea, echipa decimată a rămas în urmă încă de la început în fața lui Zalgiris. Berlinul s-a distanțat la 16 puncte după doar șapte minute de joc (4:20). Echipa gazdă a întâmpinat mari dificultăți, mai ales sub coș.

Totuși, Alba s-a îmbunătățit în apărare, iar lituanienii au avut acum și probleme la scor. Berlinul a revenit după un parțial de 9:0 și a luptat pentru a reveni la trei puncte până la pauză. Cu toate acestea, în total au fost marcate doar 53 de puncte în prima repriză slabă.

Ambele ofensive au rămas palide și după pauză. Cu toate acestea, Alba a ripostat și a reușit să egaleze scorul la 59:59 cu puțin mai puțin de două minute înainte de final. Meciul a fost apoi decis cu 6,7 secunde înainte de final, când Jonas Mattiseck a marcat un coș de trei puncte pentru a oferi echipei sale primul avantaj al meciului. Vizitatorii au ratat ultima aruncare.