Alba Berlin, fără șanse și în fața lui Maccabi Tel Aviv

Echipa de baschet din Alba Berlin este în continuare în criză. Joi seara, berlinezii au pierdut cu 81:102 (42:58) în fața campioanei seriei israeliene Maccabi Telv Aviv, în Euroliga de la Belgrad. A fost a șasea înfrângere consecutivă pentru Alba și a zecea înfrângere în prima ligă, în al...

Gabriele Procida (l), de la Alba, aterizează la pământ în timpul unui placaj împotriva lui Nando de....aussiedlerbote.de
Gabriele Procida (l), de la Alba, aterizează la pământ în timpul unui placaj împotriva lui Nando de Colo, de la Villeurbanne. Foto:.aussiedlerbote.de

Baschet - Alba Berlin, fără șanse și în fața lui Maccabi Tel Aviv

Echipa de baschet din Alba Berlin este în continuare în criză. Joi seara, berlinezii au pierdut cu 81:102 (42:58) în fața campioanei seriei israeliene Maccabi Telv Aviv, în Euroliga de la Belgrad. A fost a șasea înfrângere consecutivă pentru Alba și a zecea înfrângere în prima ligă, în al unsprezecelea meci. Cei mai buni marcatori ai echipei berlineze au fost Gabriele Procida, cu 22 de puncte, și Johannes Thiemann și Justion Bean, cu câte 11 puncte fiecare.

Echipa antrenorului principal Israel Gonzalez a intrat în meci foarte decimată. Pe lângă accidentații Sterling Brown, Matt Thomas și Louis Olinde, a mai intrat la scurt timp și fundașul Ziga Samar (tendinită). Iar echipa decimată a Berlinului nu a început bine partida. Pe alocuri au fost aproape depășiți de Maccabi. Israelienii au marcat aproape tot, în timp ce Alba a înscris foarte puțin.

Deficitul crescuse deja la 23 de puncte în debutul sfertului doi (17:40). Totuși, berlinezii și-au revenit apoi. Punctele lui Procida, în special, i-au readus la nouă puncte înainte de pauză (38:49). Totuși, Maccabi a reușit să răspundă înainte de pauză.

Întâlnirea a fost mai echilibrată mult timp după pauză. Nu în ultimul rând pentru că ambele echipe nu au mai jucat cu cea mai mare consecvență. În cele din urmă, însă, Maccabi a făcut jocul cu ușurință. Alba nu a avut nicio șansă în cele din urmă.