Johannes Thiemann de la Alba ține mingea pregătită pentru o aruncare liberă..aussiedlerbote.de

Alba Berlin a pierdut și la Partizan Belgrad

Echipa de baschet Alba Berlin rămâne pe ultimul loc în Euroligă. Clubul din Bundesliga a pierdut vineri seara cu 74:89 (40:43) pe terenul primei echipe din Serbia, Partizan Belgrad, în ciuda unei prestații decente de multă vreme. Alba are acum o singură victorie din nouă meciuri. Cei mai buni marcatori ai Berlinului au fost din nou campionul mondial Johannes Thiemann, cu 21 de puncte, și Tim Schneider, cu 12.

Antrenorul principal Israel Gonzalez a fost nevoit să se descurce fără aripa Justin Bean, care tocmai a devenit tată pentru prima dată. Submediocrii din capitala Germaniei au început bine meciul cu sârbii, care sunt puternici acasă. Ei au transformat un deficit de 2:6 într-un avantaj de 20:14 în primul sfert. Alba a sfidat jocul fizic al lui Partizan și chiar a avut un avantaj la recuperările de sub coș.

Totuși, formația gazdă a devenit apoi mai puternică și mai precisă. Berlinul s-a distanțat acum, dar a rămas în luptă. Au reușit în repetate rânduri să găsească răspunsuri și astfel nu le-au permis sârbilor să se pună pe roate în primul rând.

Meciul agitat a fost caracterizat și de multe greșeli de ambele părți după pauză. Echipa gazdă a marcat apoi din nou mai bine la finalul sfertului al treilea și și-a deschis pentru prima dată un avantaj de două cifre (65:52). Berlinul pur și simplu nu a reușit suficient de mult în atac în repriza a doua pentru a pune din nou Partizan sub o presiune serioasă.