Antrenorul Sebastian Hinze de la Rhein-Neckar Löwen dă indicații..aussiedlerbote.de

A cincea victorie: Leii înving și pe Kristianstad

Rhein-Neckar Löwen rămâne neînvinsă în Liga Europeană. Marți, echipa germană de handbal a învins campioana Suediei, IFK Kristianstad, cu 36:28 (17:14) și a sărbătorit a cincea victorie din cinci meciuri. În ultimul meci din turul preliminar, săptămâna viitoare, la HBC Nantes, echipa din Mannheim va lupta pentru primul loc în dificila grupă A. Chiar și înainte de meciul cu Kristianstad, Leii nu mai puteau fi privați de un loc în runda principală.

În fața celor 2008 spectatori prezenți la Heidelberg, Jon Lindenchrone a fost cel mai bun marcator, cu șapte goluri, pentru echipa lui Sebastian Hinze, care a odihnit inițial numeroși jucători titulari, precum internaționalii germani Juri Knorr și Jannik Kohlbacher. Cu toate acestea, chiar și fără cei doi jucători cheie, Leii s-au distanțat rapid la 11:5 (14'), deși câștigătorii Cupei au condus doar cu 17:14 la pauză, după o serie de greșeli tehnice.

Leii s-au stabilizat după pauză, lucru datorat și înlocuirii lui Knorr. Acesta a marcat patru din primele cinci goluri ale echipei locale, care a dus scorul la 22:18 (37'), după care și-au mărit din nou avantajul și s-au impus confortabil.